Pärast valimisi

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras kaubandus ja Brexit.

Enda huvid kõigepealt. Laupäeval, kui selgus, et Joe Bidenist sai Ameerika vastvalitud president, hakkasid Euroopa juhid teda kohemaid õnnitlema. Ainult et USA ja EL-i suhete ajalugu pole kuhugi kadunud: täna kogunevad Euroopa kaubandusministrid, et kiita heaks uued tollimaksud USA kaupadele 4 miljardi dollari ulatuses. See on vastulöök 7,5 miljardi dollari eest Euroopa kaupade tollimaksudele. USA ja EL said õiguse kehtestada üksteisele tollimaksud seoses kauaaegse vaidlusega riiklike toetuste üle Boeingule ja Airbusile. Õigus pole kohustus, kuid EL-i ettepaneku sõbralikult kokku leppida on Trump tagasi lükkanud. Nüüd on lootust läbirääkimistele, kuid nende alustamiseks peame tõestama oma kavatsuste tõsidust.

Kes on tähtsam? Briti ajalehtede teatel on liidrite nimekirjas, kellele Biden helistab esimesena, kõigepealt Merkel, Macron ja Iiri peaminister Micheál Martin ning Boris Johnson on kuskil pärast neid. Selline on siis signaal, sealhulgas ka Brexiti kohta – ja see mõjutab kindlalt Suurbritannia positsiooni EL-iga peetavatel läbirääkimistel, mis jätkuvad täna. Just laupäeval vestlesid Johnson ja von der Leyen telefonitsi ning kinnitasid teineteisele, et kahekordistavad jõupingutusi tollimaksuvaba kokkuleppe saavutamiseks.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga