Mis päästaks Euroopa?

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras jälle ja ainult koroonaviirus.

Asi läks tõsiseks. Enda territooriumi sulgenud EL-i riikide hulka kuuluvad nüüd ka Saksamaa ja Kreeka. Kehtestati samuti liikumiskeelud – suletud on restoranid, juuksurid ja kõik kauplused, kus ei müüda esmatarbekaupu. Saksamaal ei saa koguneda rohkem kui kaks inimest, väljaarvatud pered ja sugulased. Angela Merkel on range: “See ei ole soovitus – see on reegel!” Merkel ise on samuti karantiinis, sest teda hooajalise gripi vastu vaktsineerinud arstil on nüüd diagnoositud koronaviirus. Strog ja Kreeka peaminister: “Ma ei luba gruppides pidutsejatel kõiki ülejäänuid ohtu seada.” Itaalias suleti kogu tootev tööstus, käigus on vaid kõige hädavajalikum.

Nagu pärast II Maailmasõda. Pühapäeval tegi Hispaania peaminister Pedro Sánchez ettepaneku alustada EL-i majanduse päästmisega, loomaks nagu uue «Marshalli plaani» (Ameerika majandusabiprogramm, mis oli Euroopa kapitalistlike riikide majanduste taastamise alustalaks pärast II Maailmasõda). Tõsi, seekord pole Ameerikast abi oodata – pärast seda võitlust viirusega on nende majandus samuti varemetes. Saksamaa arutab eelarve täiendamist 150 miljardi euroga (see on peaaegu 40% riigieelarvest).

Ei ole reeglit, mida ei võiks rikkuda. Nädalavahetusel nimetas Saksamaa rahandusminister nõuet tasakaalustatud eelarve kohta religioosseks dogmaks, millest saab ja peabki loobuma. Euroopa Komisjon just seda tegigi – enam ei eeldata riiklikke võlakohustusi teatavate protsentide ulatuses, samuti kiideti heaks riikide poolt antavad subsiidiumid, seda nii Prantsuse riigiabina 300 miljardit dollari ulatuses kui ka Saksamaa poolt antavad piiramatud krediidid ettevõtlusesse.

Belgiapäraselt. Brüsseli ajaleht Politico andis infot teadaolevalt kalleimast sarvesaiast – selle asemel, et istuda kodus, jalutas eile nende ajakirjanik Melissa Heikkilä kaaslasega pargis ja sõi sarvesaia, saades selle teo eest trahvi 500 eurot.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga