„Minu arust on Venemaa Euroopas“

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Aafrika, Venemaa ja radikaalne Euroopa.

Macron Poolas. Oma Krakovi visiidi ajal lubas Prantsusmaa president taas endale sobivat mõttevabadust. Seekord siis mitte NATO ajusurma teemal, vaid Euroopa ja Venemaa suhete teemal: „Prantsusmaa ei ole ei venemeelne ega Venemaa vastaline, Prantsusmaa on Euroopa-meelne. Ja kui ma vaatan maailmakaarti, siis minu arust on Venemaa Euroopas.“ Samal ajal kinnitas Macron poolakatele, et on nende poolel  Venemaa ja Poola vahelises vaidluses II maailmasõja teemadel.

Ja mõni sõna eelarve kohta. Macron esines Krakovis ka sõnavõtuga suuremahulise ELi eelarve ja suuremate investeeringute poolt. Samal ajal toimub aga varjatud võitlus suurema ja väiksema El-i eelarvemahu pooldajate vahel. Eeldatav kompromiss peaks valmis olema juba tippkohtumiseks ehk 20. veebruariks. Ja Brexitist tekkinud eelarveauk, mis on kümme miljardit eurot aastas, ei ole selleks ajaks veel täidetud.

Euroopa Aafrikas. Euroopa Liidu president osaleb lähipäevil Aafrika Liidu tippkohtumisel Etioopia pealinnas Addis Abebas. Asjaolu, et Hiina ja USA arendavad juba koostöösuhteid Aafrikas, ei välista siiski Aafrika Liidu ja EL tihedaid koostöö võimalusi.

Paremäärmuslik liit? Euroopa Parlamendi konservatiivsest fraktsioonist PPE (Euroopa Rahvapartei fraktsioon) välja heidetud Ungari ei heida meelt. Ajalehe Politico andmetel kohtus Viktor Orbán eile Roomas Itaalia parempoolse radikaalse erakonna „Itaalia vennad“ juhi Giorgia Meloniga ja samalaadse Hispaania erakonna “Hääl” juhi Santiago Abascaliga. Läbirääkimised olevat olnud enam kui edukad.

 

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga