Meil on uus plaan!

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Euroopa päästmise arutelud.

Rohkem kui varem. Eilsel Euroopa Parlamendi kohtumisel tegi Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ettepaneku luua 750 miljardi suurune EL-i taastamisfond – see on suurem kui Merkeli ja Macroni poolt varem väljapakutud 500 miljardi euro suurune fond. Sellest pool triljonit makstakse välja toetustena ja ülejäänud 250 miljardit oleksid laenud abivajavatele riikidele. Lisaks esitas von der Leyen seitsmeaastase eelarvekava, suurusega 1,1 triljonit eurot – see on rohkem kui veebruaris pakutud variandis, kui EL-i juhid ei jõudnud eelarvekavas kokkuleppele.

Uued maksud. Osaliselt plaanitakse lisakulud katta uute kehtestatavate maksude kaudu. Laual on erinevad ettepanekud nagu digimaks IT-hiiglastele, ühisturumaks konglomeraatidele, CO2 kvootide kehtestamine lennunduses ning merelaevanduses jne.

Ja edasi? Ees ootavad ülimalt keerulised läbirääkimised, sest Holland, Austria, Rootsi ja Taani on endiselt sellistes summades toetuste ning EL-i nimel ühistest laenudest taastamisfondi rahastamise vastu. Esmamuljed on siiski lootustandvad, sest ei olnudki nii järsult eitavad kui kardeti – keegi ei taha Euroopa Komisjoniga tüli minna ning seega ollakse valmis läbirääkimisteks. Virtuaalne või kontaktne EL-i tippkohtumine toimub 19. juunil, kuid selge on see, et kokkuleppele jõudmine võtab aega. Kompromissteemalised läbirääkimised võivad Euroopa Parlamendis kesta kuni sügiseni. Tähtis, et 1. jaanuaril 2021 oleks eelarvega kõik korras.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga