Matemaatika: koloniaalne ja Euroopa Parlamendi moodi

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Euroopa Parlamendi värskendused ja signaalid Suurbritanniast.

Nüüd on neid 705. Mitte 751, nagu varem. Selline on Euroopa saadikute arv pärast brittide lahkumist. Britte lahkus tegelikult rohkem, kuid mõned riigid said täiendavad saadikutekohad, nii läks Eestist Brüsselisse eurosaadikuks kindral Riho Terras. (Tõsi, Hollandist pole veel kolme uut lisa saadikut nimetatud, nad lihtsalt hilinevad ametliku nimekirja esitamisega.) Nagu kirjutab ajaleht Politico, on uustulnukate seas Kataloonia mässuline, keda sooviks kätte saada Hispaania politsei, Itaaliast Marion Maréchali peigmees (Maréchal on Marin Le Pen´i õetütar) ja endine proviisor Hispaania paremäärmuslikust erakonnast Vox ehk Hääl. Kokku siis 27 inimest, neist 10 naist ja 17 meest.

Arvutustehted kolooniatega. Euroopa ajakirjandus võttis nõuks ümberarvutada Euroopa Ülemkogu presidendi poolt eile tehtud Aafrika teemalist avaldust, mille kohaselt 22 EL-i riigil ei ole olnud Aafrikas kolooniaid. Loetleme siis, kellel olid kolooniad: Belgial, Prantsusmaal, Saksamaal, Itaalial, Hollandil, Portugalil, Hispaanial, Taanil, Rootsil – kokku üheksal riigil. 27 miinus 9 võrdub 18, mitte 22. Võib vaid ettekujutada Aafrika poliitikute reaktsiooni sellisele koloniaalmatemaatikale.

Kindla kursiga. Politico käes on 43-leheküljeline kavand dokumendist, mis kirjeldab EL-i suhteid Suurbritanniaga. Seisukohad on muutunud kindlamaks: riigikaitse osas kavandab EL üksikprojektidega ainult „koostööd“ brittidega, mitte aga „brittide osalust“ nagu varem oli; brittidele antakse juurdepääs Euroopa geograafilise asukoha süsteemi Galileo krüpteeritud osale ainult juhul, kui nad nõustuvad jääma osalejaiks EL-i kosmoseprogrammis; Briti vetes kalastamise osas ei kavatse EL üldse oma seisukohtadelt taanduda. Veebruari lõpus hääletavad EL-i välisministrid selle dokumendi  vastuvõtmiseks.

Kellest saab Angela uus järeltulija? Mandri-Euroopa peamised poliitilised uudised on seotud muidugi Annegret Kramp-Karrenbaueri välkkiire tagasiastumisega valitseva Saksamaa Kristlik-Demokraatlik Liidu (CDU) juhi kohalt ja avaldus, et ei saa temast Merkeli pärijat. Kes on siis asendaja ja kes pärib Saksamaa peamise poliitilise võimu juhi koha? Politico andmetel on aktiveerunud Merkeli sisemised konkurendid tervishoiuminister Jens Spahn ja endine Bundestagi saadik Friedrich Merz.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga