Kui kohus eelistab suurfirmat

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras kompromissid Üldkogule ja saatuslik kohtuotsus.

Tippkohtumine algab homme. Brüsseli ajaleht Politico annab teada, et vankumatut Hollandi peaministrit tuleb siiski veel veenda Euroopa eelarve poolt hääletamiseks. Mark Rutte soovib jätkuvalt eelarve otsuse vastu võtmist mitte häälteenamusega vaid konsensuse alusel. Ning Euroopa Ülemkogu juht Charles Michel pakub viimasel hetkel välja kolmanda võimaluse nn. hädapiduri võimaluse, mis annaks mistahes liikmesriigile õiguse algatada liidrite tasemel arutelu, kui mõnes muus riigis toimuvad neile vastuvõetamatud reformid.

Majandus on tähtsam. Portugali peaminister António Costa andis kohalikus ajalehes selgitusi, mida ta tegelikult mõtles, kui nõustus oma Ungari ametivenna seisukohtadega teatades, et EL-i taastamisfondist raha saamist ei tohiks siduda õigusriigi põhimõtete austamisega. Kui selline nõue, et õigusriigi põhimõtted siiski jäävad seotuks Euroopa eelarvega, on Costa arvates eelarve hääletamise tulemus ikkagi negatiivne – Visegrádi grupi riigid (Poola, Tšehhi, Slovakkia ja Ungari) blokeerivad siiski Euroopa eelarve vastuvõtmise.

Katastroof. Kolmapäeval tühistas Euroopa Üldkohus Euroopa Komisjoni poolt 2016. aastal tehtud otsuse, millega kohustati Iirimaad Apple’ilt sisse nõudma täiendavaid makse ligi 13 miljardit eurot + intressid. Just nimelt madala maksukoormuse pärast koliski Apple Iirimaale. Kohtu poolt tehtud selline otsus on väga halb märk Euroopa Komisjoni asepresidendile Margrethe Vestagerile, no ja üldiselt on halb tervele korporatsioonide maksustamise poliitikale. Kohus leidis, et Euroopa Komisjoni eelnev otsus ei olnud juriidiliselt piisavalt põhjendatud. Vestager veel kommentaare ei jaga, kuid tema kolleeg Valdis Dombrovskis ütles, et hoolimata kohtuotsuse juriidilistest nüansidest on päevakorras ikkagi nn. õiglase maksustamise teema ja on lubamatu, et Apple tasub EL-is makse alla 1% oma Euroopas teenitud kasumist.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga