Koroonaviiruse rindel muutusteta

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras finantsid ja kuningas Ungari moodi.

Elul on hinnalipik. Rahandusministrid 27 liikmesriigist otsustavad pandeemia järgse üüratu võla finantseerimise reegleid. On küll olemas kiireloomulise abi fond ESM, on olemas ka Euroopa investeerimispank, kuid tundub, et ei saada siiski hakkama ilma täiendavate ajutiste finantsinstrumentideta – nn. emiteeritavate koroonavõlakirjadeta. Neid võlakirju nõuab Itaalia. Tänases Saksa ajalehes Frankfurter Allgemeine Zeitung avaldas rühm Itaalia linnapäid arvamuse, milles süüdistati sakslasi eetika puudumises ja väiklases rahvuslikus egoismis, ei unustatud mainida ka riigi natsiminevikku. Nimelt on Saksamaa vastu nn.koroonavõlakirjade emiteerimisele ja selle võla ühtlases jaotamises igale EL liikmesriigile, kuid itaallaste arvates aitavat mälu olemasolu teha saklastel õige otsuse. Brüsseli ajaleht Politico informeerib, et Hollandis süüdistasid poliitikud ja majandusteadlased peaminister Ruttet ning teatasid, et peaministril ei ole õigust keelduda koroonavõlakirjade ideest, mis aitaks Itaaliat ja Hispaaniat.

Eelarve probleemid. Politico sõnul on olukord lootustandev, sest ühise häda taustal suudavad EL-i liikmesriikide juhid ehk koostööaltimalt tulevase seitsme aastase eelarve läbirääkimisi pidada. Paraku on olemas tõsine probleem, sest EL-i eelarve koosneb ju liikmesriikide osamaksetest ning nõuab nüüdsest veelgi rohkem raha. Ja on ilmne, et koroonaviirusest enim laastatud riigid, näiteks Itaalia, suudavad anda ühiskassasse märksa vähem kui enne pandeemiat. Seega suureneb doonorriikide koormus veelgi, kuid nad saavad juba praegu vaevu hakkama omade probleemidega ja pärast epideemiat on prioriteediks kindlalt oma riigi aitamine.

Orban Suur Ungarist. Ungari parlamendi kahe kolmandiku poolthäältega anti Viktor Orbani valitsusele õigus juhtida riiki määramata ajaks vaid dekreetidest lähtuvalt. Kõik valimised on riigis tühistatud. Politico edastab, et ohus on arvamuste avaldajad, valitsuse kritiseerijad või need, kes võimude hinnangul moonutavad fakte, karistuseks siis reaalne vanglakaristus. Itaalia endine peaminister Matteo Renzi teatas, et kui tahetakse luua Euroopa Ühendriik, tuleb Ungari EL-ist väljaarvata. Kuid sellist õiguslikku mehhanismi Euroopa Liidus ei eksisteeri.

 

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga