Koroonaviiruse ajastu

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras koroonaviiruse tungimine kõikjale.

Brüssel tegutseb. Teisipäeval otsustasid EL-i juhid eraldada 7,5 miljardit eurot tervishoiu, väikeettevõtluse ja muude koronaviirusest mõjutatud sektorite toetamiseks. Videokonverentsil osalesid 27 riigi ning Euroopa Komisjoni, Euroopa Ülemkogu, Euroopa Keskpanga ja teiste EL-i sektorite juhid. Samuti otsustati edaspidi tegutseda koordineeritult kõikides liikmesriikides. Ajutiselt on tühistatud  lennundusreegel, mis kohustab lennuettevõtjaid kasutama 80% ulatuses neile eraldatud teenindusaegadest (lennujaamadelt luba maanduda ja lennata vaid kindlaksmääratud ajavahemike järel), ähvardades teenindusajadki täielikult kaotada. Brüsseli lennujaama avalike suhete teenistuse juhi sõnul kahanes reisijatevedu 2020. aasta esimeses kvartalis ligi 13,5%, selline kahanemine on sellises ulatuses esmakordne.

Samal ajal Euroopa Parlamendis. Ka järgmine plaanitud EP täiskogu istungjärk Strasbourg’is (30. märts – 2. aprill) on tühistatud, selle asemele toimub Brüsselis nn miniistungjärk. Euroopa Parlamendi president David Sassoli on hetkel vabatahtlikus garantiinis, sest reisis hiljuti Itaaliasse. Töötajad kurdavad ebapiisavate meetmete ja vajaliku meditsiinitehnika puudumise üle. Kõigil, kel on võimalus oma tööd kodus teha, soovitatakse olla kodukontoris.

Tänud, hiinlased! Hiina tarnib Itaaliale 1000 ventileerimisseadet kopsudele ja kaks miljoni meditsiinilist näomaski ning annab tasuta sada tuhat respiraatorit, 20 tuhat kaitseülikonda ja 50 tuhat laborikomplekti koroonaviiruse testimiseks. Sellist abi ei ole Itaalia saanud mitte üheltki demokraatlikult riigilt.

Kingsepp on ju kingadeta… Koroonaviirus diagnoositi Nadine Dorries´el, kes on briti tervishoiuaseminister. Viimase nädala jooksul on Dorris kohtunud parlamendis sadade inimestega ja muidugi ka valitsusega, sealhulgas peaminister Boris Johnsoniga. Ning oli ju Briti valitsus see, kes otsustas Cheltenhami hobuste võiduajamisfestivali mitte tühistada ning eile saabuski sinna juba üle 60 tuhande inimese. Väidetavalt ohtu ei olevat, ehkki esimene koroonaviiruse juhtum on Cheltenhamis siiski registreeritud. Ühendkuningriik loobus EL-i meditsiiniprojektides osalemast ning seega võib loodav koroonaviiruse vaktsiin sellesse riiki jõuda hiljem ja ka maksta rohkem nagu ajaleht Politico arvab.

Suletud ahel. Täna esitab Euroopa Komisjon ettepanekud rakendada EL-is ressursside kokkuhoiuks suletud ahelaga majandusmudelit (nn ringmajandust). Ettepanekutena on laual müümata kaupade hävitamise keeld, samuti keeld tootjaile toodete tootmiseks, kui neile asjadele on sisse programmeeritud nn. mittetöökorras olek, peale mingit tootja poolt sisestatud tähtaega, ka keskkonnasäästlike tekstiilitööstuste nõuete kehtestamine ning nõuded nutitelefonide ja tahvelarvutite tootmiseks, mida oleks lihtne parandada või siis kerge utiliseerida.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga