Kokkuleppega, kokkuleppeta, kokkuleppega…

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras finantsid ja ventileerimisseadmed.

Abi lennundusele, meditsiinile ja kõigele-kõigele. Eile võttis Euroopa Parlament vastu kolm otsust, mis peaksid aitama kriisiolukorras olevaid EL-i riike ka rahalise abiga. Lisateavet leiate meie veebisaidilt.

Saame ühiselt kriisist jagu. Eilsel EL-i tippkohtumisel lubas Ursula von der Leyen töötada välja strateegia, millega ühiselt loobutakse suletud riikide strateegiast ning et Euroopa riigid tuleksid kõik üheskoos kriisist välja. Mitte igaüks omal ajal vaid kõik koos ja omi tegevusi kooordineerides.

Kokkuleppeta. Tippkohtumine oli pingeline: Itaalia ja Hispaania juhid ähvardasid ühisavalduse blokeerida. Lõpuks siiski leebuti, sest tippkohtumine tegi mõningaid järeleandmisi – näiteks kadusid deklaratsioonist viited ESM-i hädaabifondile. Põhja-Euroopa riigid soovivad, et sellest fondist eraldataks abina raha konkreetsetele riikidele krediidina, lõunapoolsed riigid aga soovivad, et EL emiteeriks „koroonavõlakirju“ ja see oleks ühine võlg kõigile. Seepärast ei mainita deklaratsioonis ka sõnagagi rahaallikaid. Prantsusmaa ja Saksamaa usuvad, et Itaalia dramaatiseerib üle – nagu mainis Champs Elyseesi ametnik. Samas mainis Merkel, et võitlus koroonaviiruse vastu on siiski liikmesriikide vastutusel. EL-i rahandusministritel on nüüd kaks nädalat aega muudatuste sisseviimiseks.

Kokkulepitud. Eile tegi G-20 otsuse 5 triljoni dollari eraldamiseks, et päästa maailma majandust.

Tants ventileerimisseadmete ümber. Mehaanilise kopsude ventileerimisseadmete nappus on epideemia üks peamisi valupunkte. Riigid teevad meeleheitlikke katseid neid seadmeid kuskiltki hankida. Kuid siiski mitte kõik riigid: Suurbritannia valitsus jättis tähelepanuta hetke, mil ta sai liituda Euroopa ventileerimisseadmete hankega. Brittidele pakuti võimalust, kuid vastust ei saabunud – kas nad ei vastanud suhtlusprobleemide tõttu või ei lugenudki meile? Donald Trump ei usu aga üldse, et neid ventileerimisseadmeid vaja oleks. Vastuseks, New Yorgi kuberneri soovile toimetada riiklikesse haiglatesse 30 000 ventileerimisseadet, teatas USA president: “Ma ei usu, et on vaja 40 või 30 tuhat seadet. Suurtes haiglates on tavaliselt vaid kaks sellist kopsude ventileerimisseadet ja nüüd vajate äkki 30 tuhat sellist seadet?..”

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga