Kes on suurim vabaduse armastaja Euroopas?

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras koroonaviirus, euroeelarve ja vabadus.

Oleme riskigrupis. Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC) on avaldanud järjekordse EL-i ja Ühendkuningriiki hõlmava koroonaviiruse riskihinnangu. Eestis on asjad halvad – eriti Ida-Virumaal, mis on skemaatiliselt punase murettekitava värvinguga nagu Hispaania ja ka pool Prantsusmaast. ECDC on liigitanud Eesti juba kõrge nakatuvusega riikide hulka, kus grupis 12 riiki (sh ka Austria, Taani, Prantsusmaa ja Suurbritannia). Neis maades on kõrge nakatumisprotsent seotud suure hulga tehtud testidega ja nakatunud on peamiselt noored, kusjuures raskeid juhtumeid ja surmajuhtumeid on vähearvuliselt. Koos Tšehhi, Prantsusmaa, Ungari ja Slovakkiaga on Eesti ka üks neist riikidest, kus prognoositakse just lähitulevikus seda viiruse esinemissagedust väga kiirekasvuliseks, kuni oktoobri keskpaigani välja.

Kiirustagem! Euroopa Ülemkogu survestab Euroopa Parlamenti, et saaks kiiresti hakata arutama seitsmeaastast euroeelarvet ja Euroopa Liidu Taastumisfondi. Saksamaa esindaja Brüsselis kutsub Euroopa Parlamendi presidenti pidama läbirääkimisi juba nädalavahetustel, sest aega ei saa raisata. Peamine takistus on nn. õigusriigi põhimõtte klausel, et hakatakse rahaliselt karistama riike, kus seda nõuet ei järgita? Euroeelarve suudeti vastu võtta vaid seetõttu, et Poolale, Ungarile ja teistele huvitatud riikidele selgitati, et rahade äravõtt neid ei ähvarda. Parlamendiliikmed on seisukohal, et sellisest põhimõttest siiski loobuda ei saa.

Ungari rahulolematus. Hetkel on teiseks komistuskiviks rändepakti eelnõu. Nagu ütles Ungari peaminister Viktor Orbán, on projekti toonaalsus juba parem, kuid suuri muutusi ei ole. Ka Tšehhi ja Poola juhid on rahulolematud.

Solvatud Itaalia. Suurbritannia peaminister Boris Johnson teatas halvustavalt parlamendis, et Ühendkuningriigil on koroonaviirusega halvem olukord kui Itaalias ja Saksamaal, sest tema riik armastab vabadust, erinevalt muidugi Itaaliast ja Saksamaast. Itaalia president Sergio Mattarella reageeris koheselt: “Itaallased armastavad vabadust, kuid meie suudame asja ka tõsiselt võtta.”

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga