Kes elab nüüd EL-is paremini?

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Suurbritanniast lahutamine ja võitlus eelarve eest.

Päev pärast lahutust. Ja juba muutuvad suhted Suurbritanniaga keeruliseks. Boris Johnson teatab, et britid ei nõustu EL-i standarditega ning ilma vabakaubanduslepinguta on nad äärmisel juhul nõus EL-iga kauplema ka Maailma Kaubandusorganisatsiooni poolt nõutud tingimustel, koos tollimaksudega. Üks Briti poliitik nimetas seda faktiliselt ilma kokkuleppeta Brexitiks. EL kavatseb arvatavasti jääda endale kindlaks: Suurbritannia on nüüd „kolmas riik” ja saab ka vastava kohtlemise osaliseks, nagu teisedki.

Aga on veel Šotimaa. Euroopa suurima parlamendifraktsiooni juht Donald Tusk, endine Euroopa Ülemkogu president, teatas, et pärast Brexitit peab ta end eriti šotlaseks ja Brüssel rõõmustaks, kui sõltumatu Šotimaa ühineks ELiga. Suurbritannia välisminister Dominic Raab andis viivitamtult vastuse: separatismi toetamine on lubamatu. Ja muideks, EL, meentuage Katalooniat!

Eelarve teemaline vägikaikavedu. Sel nädalal arutab Euroopa Ülemkogu president Charles Michel seitsmeaastast tulevast EL-i eelarvet kuueteistkümne erineva liikmesriigi juhiga. Teisipäeva hommikul on kavas kohtumine Jüri Ratasega, rääkimiseks on kaks tundi. Nädalavahetusel Portugali tippkohtumisele kogunenud 16 riiki, sh Eesti, otsustasid, et põllumajandustoetused ei tohiks väheneda. Põhimõtteliselt tegid sellise otsuse just toetusi saavad riigid. Ülejäänutel EL-i riikidel, doonorriikidel, on aga erinev arusaam: nagu ütles anonüümne diplomaat ajalehele Politico: esiteks, pärast Brexitit muutub eelarve väiksemaks ja sellega tuleb arvestada. Teiseks ei ole vaja investeerida põllumajandusesse, vaid valdkondadesse, kus EL jääb konkurentidele alla, näiteks tehisintellekti alal. Kolmandaks, me ei tohi unustada „rohelist suunda“. Kelle arvamus võidab?

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga