Kelleta EL ellu jääb?

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Euroopa eelarve, Poola ja Ungari kriis.

Läks lahti. Poola peaminister (koos Euroopa eelarvet blokeeriva Ungariga) Mateusz Morawiecki ütles kolmapäeval Poola seimis, et “õiguse ülimuslikkuse põhimõttest ja selle rikkumisest on EL-is saanud propagandamärgis” ning võrdles “eurokraate” ja “Euroopa oligarhiat” endise Poola kommunistliku režiimiga. Poola on Morawiecki silmis ohver, õnnetu laps, kellele Brüssel üritab elu õpetada: “Me ütleme valjuhäälse „jah“ EL-ile enesele, aga me ütleme valjuhäälse „ei“ igasugu mehhanismidele, mis meid nagu lapsi karistavad!”

See oli preambul. Morawiecki kõnet võib käsitleda preambulina tänasele (video vahendusel) EL-i juhtide kohtumisele, kus arutatakse poolakate ja ungarlaste poolt Euroopa eelarve blokeerimist. Keegi ei looda, et just täna probleemile leitakse lahendus – Brüssel valmistub pikaajaliseks kriisiks.Poola ja Ungari ei kavatse taganeda ja samamoodi ei kavatse järele anda ka näiteks Euroopa Parlamendi suurim fraktsioon EPP, mis kavatseb hääletada Euroopa eelarve vastu, isegi kui EL-i juhid šantaažile alluvad. Teisest küljest surve poliitikutele kasvab seestpoolt, sealhulgas Poolas, kus äriettevõtete esindajad kirjutasid võimudele kirja: “EL suudab ellu jääda ka ilma Poolata, aga Poola ilma EL-ita ei suuda!”

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga