Juustu matused

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Saksa kohtuotsus ja Prantsuse juustu saatus.

„Ilmaprognoosid“. Täna avaldab Euroopa Komisjon oma esimese majandusprognoosi koroonaviiruse mõjust ELi majandusele ning Brüsseli planeeritud reageeringud.

Kus on tõestusmaterjal? Teisipäeval tegi Saksamaa Konstitutsioonikohus ohtliku otsuse, mis puudutab Euroopa Keskpanga (EKP) programmi EL-i riikide riigivõlakirjade ostmiseks. Sisuliselt on tegu hätta jäänud riikide majanduse rahastamisega, näiteks Itaalia, ja EKP programm võib kohtu arvates olla vastuolus EL-i ja Saksamaa seadustega. Nüüd on EKP-l kolm kuud aega, et tõestada konstitutsioonikohtule vastupidist. Sakslaste poolt loodi pretsedent, kui ei nõustutud Euroopa Kohtu otsusega – sellel teol võivad olla hukatuslikud tagajärjed.

Ainult kahekaupa. Riigid püüavad mingisugusegi turismi säilimiseks omi piire avada. Nii palus Luksemburgi välisminister Saksamaa kolleegi, et siiski avataks kahe riigi vaheline piir. Saksamaa oli just pikendanud suletud piirirežiimi 15. maini. Kui EL-is ei jõuta kokkuleppele ühises tegevuskavas, hakkavad riigid tõenäoliselt otse sõlmima kahepoolseid lepinguid nn. turismikoridoridega seoses, et taastada turistide liikumine.

Oht juustule. Prantsuse põllumehed võivad sõna otseses mõttes maha matta ligi 5000 tonni juustu, kuna epideemia tõttu vähenes juustumüük 60% ulatuses, samuti toimus hinnalangus. Prantsuse ametivõimud on hädas, sest oht ähvardab pea tuhandet erinevat juustusorti.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga