Itaalia on lukus

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras võitlus koroonaviiruse ja Erdoganiga.

Kuidas sulgeda riiki? Itaalia võimud teatasid riigi täielikust sulgemisest koroonaviiruse leviku ja kõrge suremuse tõttu. “Meil ei ole aega kohanemiseks,” ütles rahvale peaminister Giuseppe Conte,”kõikide harjumused peavad koheselt muutuma”. Kas me ei peaks varsti sama tunnistama? Kõige hullem on valik, mille peavad tegema ametivõimud ja arstid olukorras, kus on tegu piiratud ressurssidega.

Ühepäevane istungjärk. Euroopa saadikud jäid seekord Brüsselisse, kuna Strasbourgi istungjärgust loobuti. Kuid ka Brüsselis lühendati nädalane istungjärk vaid ühele päevale ehk tänasele. Pealegi ei toimu Euroopa Parlamendis hääletamiseprotseduuri, sest sellega kaasneks nakatumisoht, kui saadik peaks vajutama hääletusseadmes nuppu, mida enne teda on võinud kasutada koroonaviiruse kandja.

Ei mingit loomaliha. Nagu teatab ajaleht Politico ei pakuta Euroopa Ülemkogu sööklas enam menüüs loomalihatoite. Nimelt töödeldakse Belgia kommete kohaselt loomaliha vaid 2 minutit 70 kraadise temperatuuri juures, mis kokkade info kohaselt teeb loomalihast riskifaktori.

Erdoganil läksid asjad tõsiseks. Eile toimus kahetunnine kohtumine Türgi presidendi  ning Euroopa Komisjoni ja Euroopa Ülemkogu juhtidega. Erdogan ähvardab Euroopa Liitu põgenike tulvaga ja nõuab lisaraha. Kuid EL käis välja oma trumbi: kui Türgi soovib, et EL kaotaks türklastele piirangud viisadele ja paraneksid Euroopa-Türgi kaubandussuhted, peab Türgi hoidma põgenikke EL-i piiride taga, saades selle eest sama summa. Ja nagu ütles Euroopa Rahvapartei fraktsiooni juht Manfred Weber, peab Türgi ka lõpetama ebaseadusliku gaasi tootmise Küprose vetes. Nüüd on vastamiskord Erdogani käes.

Kõige rohkem lobimisi. MTÜ Transparency International väitel lobiti esimese saja päeva jooksul Euroopa Komisjoni kõige sagedamini just Rohelise kokkuleppega seotud küsimustes: lobistid pidasid ametnikega 272 ametlikku kohtumist. Teisel kohal on digitaliseerimise teema. Lobistide seas oli populaarseim ametnik Euroopa Komisjoni asepresident Prantsusmaa Timmermans.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga