Eurotuleviku pilvine taevas

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Saksamaa liidrid ja eelarveprobleemid.

Operatsioon “Pärija”. Nagu ajaleht Politico õigustatult märgib, on Saksamaa kantsler täna vaba maailma juht (nimetada niimoodi USA ja Suurbritannia juhte keel isegi ei paindu). Seetõttu ei kao mure selle üle, kes on Merkeli mantlipärija. Öeldakse, et see saab olema mees, sest Annegret Kramp-Karrenbaueri kõrval pole teisi naisi (meenutame tema loobumist Kristlik-Demokraatliku Liidu esimehe ametist). Endiselt on arvamus, et Tüüringi skandaali tagajärjel võib koalitsioon laguneda ja valimised Saksamaal ei toimu mitte 2021. aasta sügisel vaid varem ning nende valimiste tulemused võivad Merkeli jaoks pettumust valmistada. Samas kui Saksamaa parempoolsed radikaalid parteist Alternatiiv Saksamaale (AfD) saavad ehk võidurõõmu maitsta. Ja kuidas see kõik EL-i mõjutab – no jumal seda teab.

Maksjate viisik. Politico koostatud arvutuse kohaselt kasvavad praeguse EL-i seitsmeaastase eelarvekava kohaselt Saksamaa osamaksud ühiskassasse 16 miljardilt 26-le miljardile eurole, Hollandi osa kasvab 4,5 miljardilt 8-le miljardile, Austria osa kasvab ühelt miljardilt kahele miljardile. Ühiskassasse hakkavad rohkem maksma ka nii Taani kui ka Rootsi. Need viis riiki peavad ühiselt lappima Brexitist jäänud eelarveauku. Pole siis üllatav, et kavandatav plaan viisikule ei meeldi ja nad soovivad kas kulude vähendamist või toimivaid “korrektsioonimehhanisme”, mille abil osa raha neile riikidele tagastatakse. Läbirääkimised jätkuvad.

 

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga