Euroopa uudised: Türgi tegi ratsukäigu

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Türgi sissetung Süüriasse ja Euroopa eelarve.

Raha paneb rattad käima. Euroopa Liidu diplomaadid informeerisid ajalehte Politico Euroopa Liidu saadikute kolmetunnisest tulisest arutelust Brüsselis, kus oli teemaks Euroopa Liidu tulevane eelarve. Raha kokkuhoidvad riigid, Holland ja Saksamaa, toetasid eelarvet väärtuses, mis on 1% kõikide 27 liikmesriigi rahvamajanduse kogutoodangu summast. Lõuna- ja Lääne Euroopa riigid nõuavad suuremat eelarvet. Kokkulepet veel ei saavutatud.

Brexiti pulsilöögid. Täna kohtub Suurbritannia peaminister Boris Johnson oma Iiri ametivenna Leo Varadkariga. Reaalselt on see Suurbritanniale viimane võimalus kokkuleppe saavutamiseks. Seda muidugi juhul, kui Boris Johnsonil õnnestub mingi ime läbi Leo Varadkariga kokku leppida – vaid siis võivad ehk lahkumisläbirääkimised taas alata. Eile ütles Suurbritannia ettevõtlusminister BBC-le, et  Boris Johnson kavatseb eirata seadust, mis kohustaks paluma Euroopa Liidult Brexiti tähtaja pikendamist. Tegevuskava oleks lihtne. Brüsselisse peaks saatma kaks kirja järjepanu: esimeses palutakse Brexiti pikendamist, teises kirjas antakse teada oma meelemuutusest. Formaalselt oleks niimoodi seaduse järgimine tagatud. (No kuidas sellise persooniga läbirääkimisi pidada?)

Väljaspool Euroopat. Euroopa reageeris Türgi sissetungile Süüriasse. Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini kutsus üles Türgi valitsust koheselt tooma oma väed Süüriast välja. Prantsusmaa ja tema partnerid kutsusid kokku ÜRO Julgeolekunõukogu erakorralise istungi. USA teatas Mike Pompeo suu läbi, et Türgile ei näidatud „rohelist tuld”. Migratsiooniminister Giorgos Koumoutsakos edastas ajalehele Politico Kreeka seisukoha: Türgi tegevus kahjustab kogu piirkonda. „See on nagu males, kus üks käik mõjutab kogu seisu malelaual.“  Samal ajal kaaluvad Euroopa Liidu diplomaadid võimalust eraldada Türgile veel miljard eurot rahastamaks kokkulepet, mille tulemusena Türgi hoiab saabuvad migrandid Euroopast eemal.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga