Euroopa uudised: tulevik rohelise konservatiivsusega?

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras EL-i poliitiline retsept ja eeldused uuteks sõdadeks.

Nagu von der Layen soovis. Ajaleht Politico informeerib, et tulevane Austria koalisatsioon, mis koosneb klassikalistest konservatiividest ja rohelistest, näibki olevat Euroopa jaoks ideaalne poliitiline lahendus – nii nagu nägi seda oma vaimusilmas ette Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen. Uus valitsus lubab saavutada süsinikdioksiidi heitkoguste tasakaalu Austrias aastaks 2040 ehk edestades tervet Euroopa Liitu tervelt kümne aastaga.  Austria elektritarvest 100% peaks olema aastaks 2030  juba toodetud taastuvatest energiaallikatest ning lennutranspordi kasutajatele on iga lennu lisatasu 12 eurot. Kõik investeeringud rohelisse tehnoloogiasse on Austrias vabastatud igasugustest maksudest.

Hispaanlased saavutasid kokkuleppe. Hispaania peaministri kohusetäitjast Pedro Sánchezist saab kabineti täievoliline juht, sest on saavutanud kokkuleppe Kataloonia Vabariikliku Vasakparteiga, mille tulemusena selle saadikud toetavad tema kandidatuuri järgmisel hääletusel – see on piisav, et Sanchez saaks peaministriks. Kuid lepingul on oma hind: Sanchez tunnistab, et Kataloonia probleemid on poliitilised  ning lahendused tuleb saavutada mitte kohtus vaid poliitilise dialoogi ja läbirääkimiste tulemusena.

Euroopa Liit Kataloonia kaitsel? Belgia kohus otsustas mitte anda Hispaaniale välja Kataloonia endist presidenti Carles Puigdemont´i. Samuti valiti nii Carles Puigdemont kui ka Hispaania vanglas istuv endine asepresident Oriol Junqueras ju Euroopa Parlamendi liikmeks. See aga tähendab, et neil on saadiku puutumatus, nad on kaitstud.

Bagdadis ei ole rahu. Pentagon teatas, et Bagdadi lennuväljal toimunud õhurünnaku ajal hävitati Iraani Islami revolutsioonilise kaardiväe Qudsi (“Jeruusalemm”) erivägede ülem Qassim Soleimani. USA peab tegu põhjendatuks, sest kindral Soleimani kavandas rünnakuid USA diplomaatide vastu Iraagis ja mujalgi. Kuid fakt jääb faktiks: Ameerika tunnistas, et tappis Iraani  kõrge sõjaväelase. Ei ole veel selge kas ja kuidas see surm hakkab tulevikus meid kõiki mõjutama.

Veel üks vastasseis NATO-s. Türgi parlament kiitis heaks valitsuse otsuse saata Türgi väed Liibüasse toetamaks Fayez al-Sarraji kabinetti, mida ka ÜRO toetab.  Nüüd on tekkinud probleemne olukord, sest kogenud sõjaväelast Khalifa Haftar´i, kes on aga al-Sarrajiga vastaspooltel, toetavad Araabia Ühendemiraadid, Egiptus, Jordaania, Venemaa ja… Prantsusmaa.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga