Euroopa uudised: tõusva päikese EL

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi uus rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras solidaarsus Tuski moodi ja kontaktid Aasiaga.

Komisjoni võim. Euroopa Parlamendi õiguskomisjon otsustas, et kahel Euroopa Komisjoni volinikukandidaadil, ungarlasel László Trócsányi’l ja rumeenlasel Rovana Plumb’il, on finantshuvide konflikt, mis ei võimalda neil neid ametikohti täita. Nüüd on tulevasel Euroopa Komisjoni juhil Ursula von der Leyen’il peavalu: ülepääsul on kandidaate keeruline vahetada; mitte vahetada, kui komisjon soovitab vastupidist, on võimatu.

Ja lõpetuseks ütlen ma… Eile pidas poolakas Donald Tusk (pildil Kersti Kaljulaidiga) ÜRO-s oma viimase kõne Euroopa Ülemkogu juhina. Tegelikult astus ta oma nimekaimu, USA presidendi, vastu, kes kolm päeva tagasi tõestas ÜRO-s, et tulevik ei kuulu mitte globalistidele, vaid patriootidele: „Kui soovite vabadust, siis olge oma riigi üle uhked. Kui soovite demokraatiat, siis hoidke oma riigi suveräänsust. Kui soovite rahu, siis armastage oma rahvast. ” Tusk vaidles vastu: “Meie rahvaste ajalugu näitab, kui lihtne on muuta armastust kodumaa vastu naabrite vihkamiseks, uhkust oma kultuuri üle põlguseks võõraste kultuuri vastu, pöörata loosungeid oma suveräänsuse toetuseks teise riigi suveräänsuse vastu. Ma tean, et sõna „globalism“ on ebaatraktiivne. Isiklikult eelistan sõna „solidaarsus“.“ Oma riiki võib ja peab armastama, arvab Tusk, kuid ka solidaarsust tuleb näidata nii Euroopa kui ka maailma tasandil. Ja mis kõige tähtsam (ja need sõnad olid selgelt suunatud Trumpile) „peab lõpetama valetamise“.

Sõnad ja teod. Tuski kõnest järeldub, et ta seisab EL-i solidaarsuse eest võitluses kliimamuutustega. Samal ajal ei öelnud Tusk sõnagi, et Poola (nagu ka Tšehhi Vabariik, Ungari ja Eesti) blokeeris programmi, mille eesmärk on saavutada EL-i süsinikuneutraalsus 2050. aastaks. Augustis ründas Poolat Prantsuse president, äsja süüdistas Poola president teda valetamises, sõnavahetus jätkub. Tusk riivas ka Venemaad: “Kui soovite järgida rahvusvahelise solidaarsuse põhimõtteid, peate alati aitama nõrku, keda ründas tugev ja halastamatu. Nagu Ukraina puhul.” EL-i ja Vene Föderatsiooni vaheliste suhete soojenemise taustal on selge, et solidaarsusega on kõik keeruline.

Valgus Idast. Täna avatud foorumil loob Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker uusi suhteid Jaapaniga. EL ja Jaapan kavatsevad teha koostööd „eriti Lääne-Balkani, Ida-Euroopa, Kesk-Aasia, Indo-Vaikse ookeani piirkonnas ja Aafrikas“. Politico arvates on see märk sellest, et EL suunab oma välispoliitika ümber Aasia suunas.

Pluss Lääne-Balkan. Neljapäeva õhtul hääletas Bundestag selle poolt, et EL alustaks ühinemisläbirääkimisi Albaania ja Põhja-Makedooniaga. See ei tähenda, et lähitulevikus saab EL-i riike rohkem olema. Kuid EL-i mõjusfäär ilmselgelt kasvab.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga