Euroopa uudised: tõde on tähtsam kui partnerlus Türgiga

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras protestilaine Kataloonias ja sissetung Süüriasse.

Tippkohtumise eelõhtul. Eile külastasid Euroopa Nõukogu president Donald Tusk ja tulevane Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen Prantsusmaa riigipead Macroni, kohtumine toimus Champs Élysées lossis. Kohtumisel arutati tulevase tippkohtumise peamisi teemasid: Brexit, Süüria, Türgi ja Euroopa Liidu laienemine. Euroopa Liidu teemas on Prantsusmaal kindel seisukoht: kõigepealt tuleks muuta Euroopa laienemisprotsessi tingimusi ning alles seejärel saaks alustada liitumisläbirääkimisi Põhja-Makedoonia ja Albaaniaga.

Türgi eksib, aga… Eile kogunesid Euroopa Liidu riikide välisministrid Luksemburgis, et arutada Türgi sissetungi Süüriasse ja agressiooni kurdide vastu ja teatasid iga liikmesriigi poolt tehtud otsusest lõpetada Türgile relvade tarnimine. Ühtset relvamüügiembargot Euroopa Liidus ei kehtestatud. Türgi jääb Euroopa Liidule tähtsaks koostööpartneriks. Samuti selgus tõsiasi, Suurbritannia diplomaatide mitme tunnistest püüdlustest, pehmendada koostatava ühisavalduse sisu. Lõpuks britid loobusid vaidlemast, kuigi Brexit on lähedal ja nad ei oleks tahtnud tulevikusuhteid Türgiga ohustada.

Kataloonia märtrid. Hispaania ülemkohus mõistis Kataloonia iseseisvusliikumise üheksale juhile karistuseks 9–13 aastat vangistust. Tuhanded inimesed tulid Barcelona tänavatele, blokeeriti lennujaam ning sündmuste kulg on ebaselge. Hispaania sotsialistist peaministril Pedro Sánchezil on veel üks probleem seoses 10. novembril korraldatavate üldvalimistega. Nimelt ei ole parempoolsed parteid rahul kohtu poolt määratud liig leebete karistustega iseseisvusliikumise juhtidele ning eeldatavasti on vastu sotsialistidele tulevastel valimistel. Kataloonia rahunemist valimisperioodiks ei saa eeldada.

Pyrrhose võit? Hoolimata partei „Õigus ja õiglus“ (PiS) valimisvõidust Poolas ei ole Jaroslav Kaczynski õnnelik. Senati alamkojas säilitab võimu PiS, kuid opositsioon on esmakordselt ajaloos suutnud ülemkoja oma kontrolli alla võtta. Selline võimujaotus teeb PiS-i poliitika elluviimise märksa keerulisemaks.

Enjoy! Its from Europe! Naudi Euroopa toitu! Sellise loosungiga plaanitakse läbi viia kampaaniad Euroopa Liidust väljaspool, sh ka Hiinas ja Ameerika Ühendriikides. Euroopa Liit on eraldanud kampaania rahastamiseks 2019. aastal juba 191 miljonit eurot. Fotol kampaaniaks tehtud reklaamkujundus.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga