Euroopa uudised: superkangelane Hulk EL vastu

Euroopa Parlamendi saadiku Yana Toomi veebisaidi uus rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras superkangelane Brexit ja Trumpi miljardilised lõivud.

Päeva intriig on seotud Brexitiga: Suurbritannia peaminister Boris Johnson lendab Luksemburgi, et kohtuda Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga ja jõuda Brexiti osas uuele kokkuleppele. Kuuldavasti on Suurbritannia ametivõimudel olemas plaan; EL diplomaadid on seda näinud ja ei ole sellest vaimustuses, st Iirimaa piiri küsimusele lahendust pole leitud. Samal ajal ütleb Johnson, et seadus, millega parlament kohustas teda EL-lt uut ajapikendust taotlema, ei ole talle mingi lauskäsk.

Ühes intervjuus Deutschlandrundfunk raadiojaamale nimetas Juncker  Brexiti  mandri tragöödia kulminatsiooniks ja ütles, et ei jaga Bo-Jo optimismi: “Me ei tea, mida britid tahavad, ootame alternatiivseid ettepanekuid, kuid aeg hakkab otsa saama … Kui sa armastad oma riiki – ja ma usun, et patrioodid pole Suurbritannias kadunud – siis sa ei soovi sellele sellist saatust. “

Päev varem ütles Boris Johnson ajalehele Mail on Sunday, et Suurbritannia on nagu superkangelane Hulk, Marveli koomiksite roheline jõumees: “Mida arutum on Hulk, seda tugevam.” Nüüd tõlgendavad analüütikud tema sõnu Freudi järgi. Hulk on teadlase Bruce Banneri alter ego, tema muutumine dollari värvi hiiglaseks meenutab väga dr Jekylli ja hr Hyde imelikku lugu, kuid hr Hyde lõpetas halvasti.

Ilmselt tahtis Johnson Junkerit hirmutada: kui EL ei lase meil rahus minna, teeme paksu pahandust. Aga ka Juncker võib endal avastada supervõimeid. Lisaks, nagu märkis üks Euroopa diplomaat ajalehes Politico, Johnson ei meenuta Hulki, vaid kurja kääbust Rumpelstiltskini, kes vendade Grimmide muinasjutus iseennast pooleks murrab. Euroopa Parlamendi Brexiti koordinaator Guy Verhofstadt nimetas Holki võrdlust „infantiilseks“.

Samal ajal said Politico andmetel Ameerika Ühendriigid õiguse kehtestada EL kaupadele tollimakse miljardites eurodes. Juhtum puudutas toetusi, mida EL eraldas Euroopa lennundusettevõttele Airbus: WTO kuulutas need ebaseaduslikeks ja andis Trumpile õiguse tollimaksu sissenõudmiseks 5–8 (teiste allikate andmetel kuni 10) miljardi euro suuruses. Washington koostas aegsasti Ameerikasse eksporditavate EL kaupade nimekirja kogusummas 21 miljard eurot. Mis tooted ja ettevõtted kannatavad, pole veel selge.

Ja lõpetuseks: intervjuus Eesti Päevalehele selgitab meie välisminister Urmas Reinsalu, et EL ja Venemaa lähendamist dikteerivad geopoliitilised kaalutlused: „Usku Venemaaga suuremahulist koostööd teha juhib ühelt poolt soov tasakaalustada Hiinat ja teiselt poolt soov, mida ma jälgin murega, tasakaalustada Ameerika Ühendriike. See on ummiktee. Euroopa Liit ja Ameerika Ühendriigid eraldi jäävad tulevases maailma arhitektuuris oma osakaalult – demograafias, majanduslikult, sõjaliselt – üha väiksemaks. Nende kahe üleatlandiline koostöö on kõige tähtsam nurgakivi. Otsida Euroopa Liidule mingit teist väljundit või alternatiivi on hukutav.“

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga