Euroopa uudised: qu’est-ce qui se passe?*

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras rünnak Macroni vastu ja Brexiti lootuskiir.

Europarlament näitab hambaid. Eile blokeerisid eurosaadikud (ehk täpsemalt Euroopa Parlamendi siseturu ja tarbijakaitsekomisjoni ning tööstuse, teadusuuringute ja energeetikakomisjoni liikmed) Prantsusmaa poolt esitatud kandidaadi Sylvie Goulardi, kes oleks asunud siseturu ja tööstuse, sealhulgas kaitse- ja kosmosesektori voliniku kohale. Salajasel hääletusel sai Sylvie Goulard 82 vastuhäält ja vaid 29 poolthäält.

Mõistatus Macronile. Öeldakse, et, olles eurosaadik, maksis Sylvie Goulard oma kohalikule assistendile Prantsusmaal ebaseaduslikult palka vahenditest, mis olid ettenähtud vaid Brüsseli töötajaile. Samuti ei olnud läbinähtavad Sylvie Goulardi sissetulekud ameerika eksperdirühmast Institut Berggruen, mida rahastab miljardär Nicolas Berggruen. Macron on juba väljendanud imestust Gulari kandidatuuri tagasilükkamise kohta. Oleks võinud ju minna ka teisiti… See oli esmakordne juhtum, kui Euroopa saadikud ründasid Prantsusmaalt pärit volinikukandidaati.

Euroopa Komisjon hilineb. Gular oli juba kolmas europarlamendi poolt tagasilükatud volinikukandidaat. Kolme tagasilükatud volinikukandidaadi seas oli ka Rumeenia esindaja ning uue kandidaadi nimetamine võib jääda toppama – Rumeenias saatis parlament just valitsuse laiali. Ursula von der Leyeni poolt juhitud Euroopa Komisjon pidi ametisse astuma 1. novembril, kuid nüüd on töö alustamine lükatud detsembrisse.

Lootuskiir pimeduses. Brexiti realiseerumisel 31. oktoobril hakkab tagajärgi likvideerima von der Leyeni asemel Jean-Claude Juncker, kelle töömeetodid saavaks britid värisema. Eilne Suurbritannia ja Iirimaa esmakohtumine annab alust optimismiks – kõnelused olid edukad. BBC Brüsseli allikate sõnul on Boris Johnson valmis pakkuma Euroopa Liidule Brexitiks “meelepärasemat plaani”, mis võib aga Johnsoni kodumaal olla vastuvõetamtu. Aeg näitab. Konservatiivide häälekandja, ajaleht Daily Telegraph, püüab juba häälestada lugejaid Põhja-Iirimaaga seonduvas: Põhja-Iirimaa oleks nagu veskikivi kuningriigi kaelas. Kas tõesti jätavad britid Põhja-Iirimaal Euroopa tolliliitu? See ongi vist ainus võimalus kokkuleppega Brexitiks.

Nobeli tume vari. Peale aastast pausi jagati tänavu kaks Nobeli kirjanduspreemiat ning mõlemad läksid Euroopa Liitu. Laureaatideks on poolakas Olga Tokarczuk ja austrerlane Peter Handke. Kirjanik oli Balkani sõja ajal tulihingeline serblaste pooldaja, esinedes kõnega isegi Slobodan Miloševići matustel. Seega tekitas Handke Nobeli preemia skandaali.

* Prantsuse keeles: “Mis toimub?”

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga