Euroopa uudised: proua Doubtfire tuleb tagasi

Euroopa Parlamendi saadiku Yana Toomi veebisaidi uus rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras äkkläbirääkimised ja vihane Euroopa Parlament.

See pole telefonijutt. Kolmapäeval helistas Suurbritannia peaminister kõrgetele EL esindajatele – kõigepealt Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Junckerile, seejärel Euroopa Parlamendi president David Sassolile. Boris Johnson kinnitas viimasele, et soovib tõesti Brexitit poolte kokkuleppel (ja et Euroopa Parlament on selle kokkuleppe heaks kiitnud). Äkitselt võttis Sassoli vastu Johnsoni kutse külastada Londonit. Äkitselt, sest pärast seda, kui Juncker ja Theresa May rääkisid 2017. aasta aprillis Downing Street 10 kõrgendatud tooniga, otsustasid Euroopa esindajad Londonisse enam mitte sõita.

Samm tagasi? Võib-olla mõistis tõesti Boris Johnson esmaspäeval toimunud kõnelustel olukorra tõsidust? Või on asi selles, et kui Suurbritannia lahkub EList ilma kokkuleppeta ja enda jaoks laastavate tagajärgedega, võib konservatiivse partei maha kanda – ja Johnsonile hakkas peaministriks olemine meeldima?

Ükskõik mis valemiga. Avalikkusele tehti teatavaks eilse Brexiti-teemalise arutelu üksikasju Euroopa Parlamendi plenaaristungil Strasbourgis. Juncker edastas Euroopa Parlamendi liikmetele Suurbritannia seisukohta: “Johnson soovib kokkulepet, kuid ütleb: ükskõik, mis ka ei juhtuks, lahkub Suurbritannia EList 31. oktoobril” – nagu öeldakse, ükskõik mis valemiga. Valdava häälteenamusega võttis vihane Euroopa Parlament vastu resolutsiooni, milles süüdistab britte kõikvõimalikes hädades, mis võivad kokkuleppeta Brexiti tagajärjel tekkida.

Neil ei ole kiiret kuskile. Soome peaminister Antti Rinne kutsus Elysee palees toimunud kohtumisel Prantsusmaa presidendiga EL üles seadma brittidele karmi tähtaega: mõistlikud kirjalikud ettepanekud Iiri piiri küsimuses peaksid laekuma 30. septembriks – või siis finita la comedia.

Ärge häbistage superkangelaste nimesid! Euroopa Parlamendi istungil pani Brexiti koordinaator Guy Verhofstadt paika Johnsoni, kes oli varem öelnud, et tema kabinet käitus nagu Hulki koomiksikangelane: “Selle asemel et Hulki mängida, peaks teda inspireerima teine ​​tegelane – hoolitsev lapsehoidja proua Doubtfire!” Vt. 1993. aasta komöödiat “Proua Doubtfire ” luuserist näitlejast, keda naine maha jättis, ja kes, selleks et näha oma lapsi, kehastab šoti vanaprouast lapsehoidjat.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga