Euroopa uudised: portselanipoe kurb saatus

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras ELi koristustalgud, kui USA oli nagu elevant käinud portselanipoes.

Iraani lõputa lugu. Ursula von der Layen kutsub täna kokku Euroopa Komisjoni volinike erakorralise kohtumise, milles ELi välisasjade kõrge esindaja Josep Borrell annab juhtnöörid tegutsemiseks seoses olukorraga Iraanis, Iraagis ja lähiümbruses. Lisaks kohtub Borrel välisministritega, et edastada Iraani kolleegi, Mohammad Javad Zarif´i, sõnumit Euroopa Liidule: Iraan ei soovi olukorra eskaleerumist, kuid jätab siiski endale õiguse enesekaitse teostamiseks“.

On´s see võimalik? Zarif soovis esineda pöördumisega ÜRO´le, kuid seda ei juhtunud – nimelt ei andnud Ameerika Ühendriigid talle sissesõiduks viisat.

Välismaised konsultandid. Kairos kohtuvad kolmapäeval Kreeka, Küprose, Prantsusmaa, Itaalia ja Egiptuse välisministrid. Ametlikuks teemaks on Türgi otsus Liibüa konflikti sekkumiseks, kuid arutatakse muidugi ka sündmusi Iraanis. Ja laupäeval läheb Merkel Moskvasse, et rääkida kriisist Putiniga.

Tugi Venemaalt. Kui Iraani kriisi tagajärjel lakkuvad piirkonnast naftatarned Euroopa Liitu, siis suurt kahju sellest ei sünni, teatab ajaleht Politico. Vaid 3,5% Euroopa Liidu naftast tuleb Iraanist, Iraagist, lisaks veel 16% Saudi Araabiast. Venemaalt tuleb Euroopa Liitu 27% ning kõigist postsovetlikest riikidest kokku ligi 39% EL-i naftavajadustest.

Katalaanid saabuvad: Euroopa Parlament kinnitab järgmisel nädalal eurosaadikuteks Oriol Junqueras´e, kes vabastatakse vanglast, ja Carles Puigdemont´i, kes põgenes Hispaaniast.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga