Euroopa uudised: põletage enne lugemist

Euroopa Parlamendi saadiku Yana Toomi veebisaidi uus rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras ülisalajane Brexit ja riikliku säästupoliitika iseärasused.

Briti õukonna saladused. Täna räägib Strasbourgis Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker Euroopa Parlamendi liikmetele läbirääkimistest Suurbritannia peaministriga. Muu hulgas oli Junckeri sõnul “sai Boris Johnson aru, mis on ühtne turg, alles lõuna ajal Luksemburgis.” Downing Street 10 ütles, et see on „jama“. Vahepeal ütles üks Johnsoni valitsuse ametnik Politicole, et brittidel on Brexiti kohta konkreetsed ettepanekud, kuid need on … väga salajased: “Näitasime neile, kuid ei andnud neid ära. Kui annate midagi ELile, läheb teave 27 pealinna ning te kaotate kontrolli dokumentide üle. ”

Rule, Britannia! USA suursaadik Suurbritannias Woody Johnson viskas õli tulle, öeldes päev varem, et britid, “kes olid loonud suure impeeriumi ja hoidsid natsid tagasi,” ei tohiks sallida, kui “keegi, kaasa arvatud Brüssel, peab loenguid, kuidas nad peavad oma riiki juhtima”. Nüüd me siis teame, kes natse tagasi hoidis …

Kahe mentaliteedi Euroopa. Politico annab teada, et Potsdamis M100 meediakonverentsil rääkis Bundestagi president ja Saksamaa endine rahandusminister Wolfgang Schäuble enam mitte kahe kiirusega, vaid lausa kahe mõtteviisiga Euroopast. Sakslased ja skandinaavlased “kõigepealt säästavad, siis investeerivad” ning anglosaksid “kõigepealt investeerivad ja alles seejärel rahastavad investeeringut”. Kui Euroopa Keskpank kehtestab – nagu praegu –  madala intressimäära, st säästmine kaotab mõtte, on “Saksamaa reaktsioon sootuks teine kui Hispaanias” ja sellest tulenevalt on majanduslikud lahkhelid vältimatud.

Šotimaa, oleme sinuga! Samal konverentsil sai Šotimaa esimene minister Nicola Sturgeon meediapreemia “ühendatud Euroopa kaitsmise” eest. Selle žesti tähendust on lihtne mõista: šotlased on Brexiti vastu ja kavatsevad, kui see tõeks saab, võidelda oma iseseisvuse ja iseseisva Šotimaa taastamise eest ELis. Seetõttu Johnsonit vilistatakse ELis välja,  Sturgeon aga saab autasustatud.

Valimised kui ummiktee. Hispaanias kuulutati välja järgmiste erakorraliste valimiste kuupäev – selleks on 10. november. Aprillis võitsid sotsid valimised, kuid nad ei suutnud leppida kokku Podemos´e vasakpoolsete populistidega ja moodustada valitsus. Sotsiaaldemokraatide peaministri kohusetäitja Pedro Sanchez kutsus valijaid üles tegema kõik endast oleneva tema erakonna toetamiseks, kuid see võib Sanchezi jaoks lõppeda kurvalt – hispaanlased võivad pikast valimiste maratonist lihtsalt ära tüdineda.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga