Euroopa uudised: neela alla oma uhkus, Euroopa Liit!

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Briti santaaž ja Portugali sotsialism.

Euroopast väljatõugatu. Suurbritannia peaminister Boris Johnson püüab veenda Euroopa Liidu juhte nõustuma tema poolt tehtud Brexiti ettepanekutega. Läti peaminister Krišjānis Kariņš teatas, et need on vaid läbirääkimiste alustamiseks; Mark Rutte Taanist teatas, et olulised küsimused siiski jäävad alles. Nädala lõpuks otsustab Euroopa Liit, kas jätkata läbirääkimisi Ühendkuningriigiga või mitte. „Kuule, Brüssel,” kirjutab Boris Johnson ajalehes The Sun, “me LAHKUME Euroopa Liidust 25 päeva pärast, neelake oma uhkus alla! On ainult üks küsimus: kas Brüssel lubab meil rahumeelselt lahkuda, kui lepime kokku mõlemale poolele vastuvõetavad tingimused, või oleme sunnitud omal jõul välja murdma?” Kuidas see teile meeldiks, Merkel ja Macron?

Meid ootavad ees huvitavad ajad. Oma intervjuus ajalehele Politico ütles Ralph Brinkhaus, kes on Saksamaal Bundestagis valitsevate parteide fraktsiooni CDU/CSU juht, et ootab Ursula von der Leyeni Euroopa Komisjonilt paljutki: „Me peame välispoliitikas üle vaatama ühehäälsuse tööpõhimõtte. Töö Euroopa julgeolekustruktuuridega on alles ees. Vajame ühtseid ja üleeuroopalisi relvaekspordi reegleid… Kõige olulisem on luua Euroopa Liidu tasandil oma IT-infrastruktuur – me ei tohiks selles sfääris sõltuda ei Hiinast ega USA-st.”

Vasakpoolne Portugal. Pühapäevastel Portugali valimistel võitis peaminister António Costa (pildil) Sotsialistlik partei, saades 36,6% häältest. Valimisvõit annab sotsialistidele 230 parlamendikohast 106 kohta, kuid valitsuse moodustamiseks on tõenäoliselt vaja moodustada koalitsioon koos teiste sotsialistide ja kommunistidega. Valimised kaotas opositsiooniline paremäärmuslik partei petliku nimega “Sotsiaaldemokraatlik partei”. Radikaalsed paremäärmuslased said tulemuseks vaid 1,3% häältest. Kadedusega vaadatakse Portugali poole nüüd nendest riikidest, kus vasakpoolsed jõud täiesti puuduvad.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga