Euroopa uudised: monsieur Macron, kas teie kaitsete meid Venemaa eest?

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras euroopaliku eluviisi propaganda ja NATO lahkhelid.

Mida me selle euroopaliku eluviisiga peale hakkame?  Eeldatakse, et euroopalikku eluviisi asub kaitsma tulevane Euroopa Komisjoni asepresident Margaritis Schinas. Selline formuleering põhjustas tõsise kriitikatulva ja Ursula von der Leyen otsustas, et Schinasest saab pigem euroopaliku eluviisi propageerija. Ajalehe Politico sõnutsi on suusõnaline teadvustus vähetähtis, eriti kui vaadata propagandat Moria Kreeka põgenikelaagriga seotud skandaali ja seal valitsevate ebainimlike tingimuste taustal. Kreeklane Schinas oleks võinud ju seal midagi ära teha, kuid…

Sõnasõda NATOs. Kolmapäeval arutavad Brüsselis NATO välisministrid Macroni märkusi alliansi koomasse langemise ja selle surnud aju kohta. Tuletame meelde Macroni kommentaare NATO liikmete, USA ja Türgi, kooskõlastusvõime puudumisest tegutsemaks Süüria põhjaosas. On üldteada, et Trumpi tõttu ei tunne allianss end võimekana. Samas täheldab Politico olukorda, kus liitlased, kes tunnevad otsest ja teravat ohtu Venemaalt, nimelt Poola, Eesti, Läti ja Leedu soovivad teada, mida Prantsusmaa on valmis tegema nende maade kaitseks, olukorras kus juba USA ei kvalifitseeru kaitsjaks. Kas Macron on valmis laiendama Prantsusmaa tuumakilpi ka nendele maadele?

Välismaa meid ei aitagi? Politico lisab, et kõik ju saavad aru situatsioonist, kus laiendatud NATO kohalolek riikides nagu Eesti ei hoia ära Venemaa sissetungi vaid ainult pidurdab võõrvägede kiiret edasitungi. Ja ikkagi oleks hea, kui Macroni räägiks sellistel teemadel privaatselt, ilma NATO sisetülisid Vladimir Putini rõõmuks avaldamata.

Normandia formaat jätkub. Esimest korda kolme aasta jooksul saavad Pariisis 9. detsembril kokku Prantsusmaa, Saksamaa, Ukraina ja Venemaa juhid Normandia formaadis tippkohtumisel. Loodetakse Ukraina teemaliste kõneluste jätkumist. Paraku raskendab kõnelusi asjaolu, et Kiiev on tahtmatult segatud süüdistustesse, mis USAs koostatakse ja esitatakse Trumpile.

Brexiti lõbusad uudised. Ameeriklanna Jennifer Arcuri, kes väidetavalt õpetab Suurbritannia peaministrile erasviisiliselt IT-d, kurtis intervjuus, et Boris Johnson väldib teda „nagu gremliini“ või „nagu baarist alguse saanud üheöösuhte paarilist“. Selline skandaal võiks maksta poliitikule tema ametikoha, kuid Boris Johnsoni puhul ollakse juba kõigega harjunud.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga