Euroopa uudised: kui peaminister tambib Suurbritanniat

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras lõputu Brexit.

Ja tants jätkub. Boris Johnson jätkab ultimaatumite esitamist Suurbritannia parlamendile. Eile püüdis Johnson šantažeerida parlamenti: saadikutele antakse võimalus arutada Brexitiga nõustumist veel nädalat paar, kui nad annavad poolthääle erakorraliste valimiste korraldamiseks detsembris. Ajaleht Politico kirjutab, et Boris Johnson saab kindlasti oma tahtmise läbi suruda. Kui parlament hääletab erakorraliste valimiste poolt ja Brexiti vastu, läheb Johnson valimistele loosungiga „Mina ja rahvas oleme parlamendi vastu“, kui aga parlament hääletab erakorraliste valimiste väljakuulutamise vastu ütleb Johnson: „Ma ju ütlesin, et saadikud on rahvavaenlased!“ Ning kõik see tuleb talle valimistel ainult kasuks, kui need kunagi toimuvad. Valem on lihtne: tambi kõiki, loo vastasseis ja veena valijaid, et sa võitled õige asja eest.

Brüsseli vastus? Täna kogunevad Brüsselis erinevate maade suursaadikud Euroopa Liidus, et otsustada Suurbritanniale antav uus tähtaeg. On kaks varianti: lühike tähtaeg kuni 15. novembrini, mida soovib Johnson šantažeerides kõiki lahkumaks Euroopa Liidust ilma lepinguta, ja pikem tähtaeg aasta lõpuni, mida toetab Prantsusmaa, vabanemaks kiiresti brittidest. Saadikud võivad ka öelda, et probleemi peavad lahendama nende riigipead või siis vaatavad, mis hakkab toimuma Londonis.

Prantsusmaa ettepanek. Macron esitas eurovoliniku kohale uue kandidaadi, kui Euroopa Parlament lükkas tagasi Sylvie Goulard´i kandidatuuri. Uueks kandidaadiks on Thierry Breton, Jacques Chiraci valitsuse endine majandus-, rahandus- ja tööstusminister. Breton on edukas ärimees, kuid uuel ametikohal hakkab ta teenima kümme korda vähem kui käesoleval hetkel ja keegi ei saa teda süüdistada soojale kohale kandideerimises.

Nato on ärevil. Eilsel NATO kaitseministrite kohtumisel tegi sakslane Annegret Kramp-Karrenbauer ettepaneku luua Süüria põhjaossa rahvusvahelise kontrolli all olev turvatsoon, sest Süüria-Türgi piiril patrullimist ei saa ainult Venemaale ja Türgile usaldada. „See, mis piiril hetkel toimub, meid ei rahulda,“ teatas Annegret Kramp-Karrenbauer.

Küsige naiselt. Mario Draghi lahkub Euroopa Panga juhi ametikohalt. Küsimuse peale, kas ta hakkab aktiivselt osalema oma kodumaal Itaalia poliitikas, vastas Mario Draghi: “Ei teagi. Kui soovite rohkem infot, küsige mu abikaasalt.”

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga