Euroopa uudised: kraavis veel keegi kõngenud ei ole

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Brexiti põrgu ja prantslaste ei“.

Võitlus parlamendiga. Suurbritannia peaminister Boris Johnson sõlmis kokkuleppe küll Euroopa Liiduga, kuid omas parlamendis lepet läbi suruda ei suutnud. Nimelt keeldus valitsus kaasamast eksperte 500 leheküljelise lahkumislepingu hindamisprotsessi ja laupäeval otsustasid briti parlamendiliikmed, et nad ei hakka ostma põrsast kotis ning hääletus lükati edasi.

Kirjutagem kirju! Boris Johnson teatas, olles seadusest tulenevalt kohustatud paluma Euroopa Liidult Brexiti edasilükkamist, et ta pigem kõngeb kraavis kui et paluks pikendust. Laupäeva õhtul sai Euroopa Liit brittidelt koguni kolm e-kirja. Esimene, allkirjastamata kiri, palus Brexiti edasilükkamist, kusjuures kuulduste alusel palus Boris Johnson kellegil teisel vajutada klahvi “saada”. Teisel kirjal on Boris Johnsoni allkiri, kuid sisuks info, et edasilükkamine pole vajalik. Kolmas kiri saadeti Suurbritannia suursaadiku poolt Euroopa Liidus, kus palutakse Euroopa Liidul arvestada teise e-kirjaga. Euroopa Liit jälgib suuril silmil sellist poliitilist klounaadi.

Ja nii edasi. Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk informeeris lühidalt, tassi kohvi juures, Euroopa Liidu suursaadikuid olukorrast Brexitis. Euroopa Liit ei lasknud end lollitada ning Brexiti edasilükkamise koordineerimise protsess on alanud. Kõik edasine sõltub juba brittidest endist. Täna tahab peaminister Boris Johnson briti parlamendis läbi suruda Euroopa Liiduga saavutatud kokkuleppe poolthääletusse, kuid parlamendispiiker John Bercow ei pruugi seda lubada. Siis järgnevad vaidlused, sõimlemised ja nii edasi. Euroopa Liidu diplomaadi kommentaar ajalehele Politico oli ühemõtteline: “Selge on vaid see, et kraavis veel keegi kõngenud ei ole…”

Venemaa või Euroopa? Euroopa Liitu survestavad peale Suurbritanniat veel teisedki. Teadaolevalt ei otsustatud Prantsusmaa vastuseisu tõttu alustada Euroopa Liidu ühinemise läbirääkimisi Põhja-Makedooniaga. Põhja-Makedoonia peaminister Zoran Zaev otsustas pärast seda välja parlamendivalimised. Valimised on kavandatud 12. aprilliks ning ilmselt kujutavad endast teatavat väljapressimist Euroopa Liidult, sest makedoonlasi kutsutakse valima kahe võimaluse vahel: kas pürgime Euroopa Liitu, kus meid keegi ei oota või valime Ida, kus meid vägagi oodatakse. Ehk hakkab Euroopa Liit siis kartma Põhja-Makedoonia liitu Venemaaga ja muudab oma otsust Euroopa Liiduga ühinemise suhtes?

Non c’est non. Ei on ei. Põhja-Makedoonia ja Albaania Euroopa Liiduga ühinemise vastu olnud Macron ei kahetse midagi, teatades reedese tippkohtumise lõpus irooniliselt: “Vabandust, et ma pole alistunud enamuse türanniale ja Brüsseli survele.”

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga