Euroopa uudised: kõige suurem Tippkohtumine

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Euroopa Liidu tippkohtumine.

Eesriie avaneb. Täna avatakse keskpäeval Brüsselis Euroopa Liidu liidrite tippkohtumine. Umbkaudne päevakava: hommikupoolikul on Brexit ning Donald Tuski ja Jean-Claude Junckeri pressikonverents, pealelõunat Türgi ja Euroopa Liidu laienemine, homme on uus Euroopa Komisjon ja teised Euroopa Liidu institutsioonid, siis eelarve ja kliimaga seonduv. Pildil: Euroopa Liidu juhid (ja teisedki) G20 tippkohtumisel Osakas.

Viimane taksitus. Brexiti kõnelused jätkusid südaöölgi. Anonüümsed allikad andsid teada saavutatud kokkuleppest ja Brittide poolsetest järeleandmistest kõiges, välja arvatud Euroopa Liidu soovis säilitada Põhja-Iirimaa EL tolliliidus, kus säiliks sama käibemaksustamise süsteem ka edaspidiselt. Nagu kirjutab ajaleht Politico, tooks Ühendkuningriigi poolselt maksumäära vähendamine kaasa olukorra, kus üht ja sama IKEA kappi müüdaks Belfastis odavamalt kui Dublinis.

Ei olnudki viimane takistus… Kavandatav lepinguprojekt on Boris Johnsoni poolt juba heaks kiidetud. Johnsonit survestavad Põhja-Iirimaa Unionistide Partei DUPi liikmed, olles vastu tollipiirile, mis eraldab Põhja-Iirimaad ülejäänud Suurbritanniast. DUPist sõltub, kas Suurbritannia parlament kiidab lepingu Euroopa Liiduga heaks või mitte. BBC teatel kavatseb Boris Johnson kuuldavasti DUPi meelitada suure sularahasummaga. Suurbritannia parlamendi hääletustulemus võib olla endiselt ebaselge.

Laieneme, kuid ettevaatlikult. Kolmapäeval Toulouse’is Merkeli ja Macroni ühisel pressikonverentsil tegi Saksamaa kantsler huvitava märkuse Euroopa Liidu väidetava ühinemise kohta Albaania ja Põhja-Makedooniaga: „Küllap me saavutame Prantsusmaaga kokkuleppe, teades et Põhja-Makedoonia vastu on ainult nemad.“ Albaania aga on vist juba lootust kaotamas.

Kiri Türgi sultanile. Ameerika Ühendriikide president Donald Trump saadab Türgi president Erdoğanile teate: „Ära ole riiukukk. Ära ole loll! Ma helistan sulle hiljem.“ Euroopa Liit sellist kõneviisi endale lubada ei saa. Kuid ehk on selline pöördumine just võti Türgi presidendi veenmiseks? Donald Trump lubab hävitada Türgi majanduse, tehes seda kavandatavate sanktsioonidega juhul, kui Erdoğan ei kutsu oma vägesid Süüriast tagasi.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga