Euroopa uudised: kiirkorras Euroopa Liidu ümberkorraldamine

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras oodatavad suured ümberkorraldused.

Rohkem õigusi parlamendile! Ajalehes Politico tuletab, Euroopa Rahvapartei/Euroopa Demokraatide fraktsiooni juht Manfred Weber, Ursula von der Leyenile meelde lubadust Euroopa Parlamendi volituste laiendamiseks. Eelkõige tahaksid Euroopa Parlamendi saadikud saada seadusandliku algatuse õigust – hetkel on see ainult Euroopa Komisjoni õigus. “Selleks ei ole vaja muuta peamisi EL-i lepinguid ning piisab Euroopa Komisjoni presidendi nõustumist rakendada Euroopa saadikute enamuse poolt vastu võetud otsuseid,” kirjutab Weber.

Ja teised nõudmised. Weber soovib muuhulgas õigusi, lisaks Euroopa Komisjoni juhendamisele Euroopa Parlamendi poolt, ka juhtida kõiki projekte, mida liikmesriikide valitsused viivad läbi ELi fondide toel. Kuid sellele on juba vastu Euroopa Ülemkogu, mis koosneb riigipeadest ja nende ministritest. Kuid Manfred Weber loodab kõiki neid ümberveenda.

Berliini-Pariisi revolutsioon? Prantsusmaa ja Saksamaa on ajaleht Politico andmetel koostanud algse mustandi Euroopa kahe aastase tegevuskava kohta Euroopa tuleviku konverentsi jaoks, mis muudaks Euroopa Liidu ühtsemaks ja iseseisvamaks. Infot hetkel napib, kuid tundub, et plaanitakse midagi grandioosset. Liiatigi on peale Suurbritannia lahkumist, Brexitit, nüüd lihtsam Euroopa Liitu reformida. Esmatutvumine dokumendiga peaks toimuma detsembris Brüsselis toimuval tippkohtumisel.

Ameerika, Ameerika … Politico hiljutise küsitluse andmete alusel usub kolmveerand ameeriklastest, et USA ja Saksamaa suhted on head ning peaaegu kaks kolmandikku sakslastest on veendunud täpselt vastupidises. Väga headeks hindasid suhteid 2% sakslastest, kuid 13% ameeriklastest ja vaid pooled sakslastest on huvitatud koostööst ameeriklastega. Kui aastal 2020 Trumpi taasvalitakse, on selle vastu 87% Saksamaa elanikest. Sakslastest 13% on arvamusel, et nende riik saab hakkama ka ilma Ameerika tuumakaitseta.

Parim jõulukink. “Minu jõulukink rahvale on seaduseelnõu läbivaatamine pühade nädala eel ja rahva heaks töötav parlament,” teatas Suurbritannia peaminister Boris Johnson.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga