Euroopa uudised: Iirimaa järjekordne jagunemine

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Ungari alandlikkus ja Iiri küsimuse britilahendus.

Ärge vaielge Euroopa Parlamendiga. Eile toimus Euroopa Parlamendi õiguskomisjoni poolt taas Ungari ja Rumeenia volinike kandidaatide, ungarlase László Trócsányi ja rumeenlase Rovana Plumb´i, ärakuulamine; mõlemad pidid saama Euroopa Komisjoni volinikeks, kuid nii see ei läinud. Ungari peaminister Viktor Orbán nõustus viivitamatult asendama mittesobiva Trojani uue volinikukanditaadiga, Olivér Várhelyi’ga, kes on hetkel Ungari suursaadik Euroopa Liidus. Rumeenia pakub senise kanditaadi, Plumb´i asemele uue kandidaadi välja juba täna. Ajaleht Politico ennustab, et poliitiline veresaun sellega ei lõpe. Saadikud on saanud „ vere maitse suhu“ ja kavatsevad näidata Ursula von der Leyen’ile koha kätte, et kellest tegelikult kõik valikud siiski sõltuvad…

Vana sõber on parem kui mitu uut. Euroopa Parlament reageeris eile positiivselt kolmele esimesele Euroopa Komisjoni volinikukandidaadile. Tõsi, kõik kolm pole Euroopa Liidu halduses uued: slovakk Maroš Šefčovič on Euroopa Komisjoni asepresident ja Euroopa Komisjoni energeetikavolinik, kes kava kohaselt säilitab kõik oma olemasolevad volitused, kuid hakkaks vastutama ka institutsioonidevaheliste suhete ja „selgeltnägemise“ eest (just nii, foresight’i ehk võime eest läbi näha olemasolevat, mille tõttu üks Euroopa Parlamendi liige küsis naljatades Šefčovič´ilt, et mis tal täna õhtusöögiks on?). Bulgaarlane Mariya Gabriel (pildil), eurovolinik, kelle tegevusalaks on siiani olnud digitaalmajandus ja -ühiskond, saab oma vastutuse alaks tulevikus innovatsiooni ja noored. Euroopa Komisjoni kaubanduse eest hakkaks vastutama iirlane Phil Hogan on siiani olnud Euroopa Komisjoni põllumajanduse volinik. Brexitist tuleneva iroonia kohaselt, kui britid lahkuvad EList, peavad nad hakkama tulevikus läbirääkimisi pidama kaubanduslepete üle iirlasega, kuid iirlastel on Suurbritanniale, pehmelt öeldes, eriline vaatenurk.

Kolmas Iirimaa? Arvatavasti just praegu helistab Suurbritannia peaminister Boris Johnson mõnele EL-i juhile ja selgitab talle oma otsust Iirimaa piiriküsimuses. Meenutame, et Põhja-Iirimaa ja Iiri Vabariigi vaheline piir on Brexiti kokkuleppe saavutamisel peamiseks takistuseks. Rahvusvahelise lepingu kohaselt ei tohiks seal piiri olla, kuid pärast Brexitit saab seal olema tollipiir Suurbritannia ja EL vahel. Brittide plaan on sellest rahvusvahelisest lepingust ametlikult mööda hiilida ja ehitada tolliterminalid mõlemale poole piiri viie kilomeetri kauguses. Teisisõnu, lisaks kahele Iirimaale luuakse veel üks Iirimaa ehk kitsas 10 kilomeetri laiune pikk maariba, kus elab ligi 400 tuhat inimest, sest piir kulgeb läbi külade ja linnade. Iiri välisminister on juba avaldanud oma arvamust, et selline plaan ei ole sobilik. Räägitakse, et Brüsselis juba naerdakse selle geniaalse brittide plaani üle.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga