Euroopa uudised: Hiina muutub lähedamaks

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Orbani väljakihutamine ja sündmused Iraanis.

Viimane tagasiarvestus. Kell kolm pärastlõunal hääletavad EL-i riikide suursaadikud Brüsselis uute volinike nimekirja poolt, et pakkuda seda Euroopa Ülemkogule heakskiitmiseks. Briti esindajat nimekirjas ei ole, kuid pole hullu: nagu dokumendis kirjas,  Londoni kangekaelsus „ei saa takistada EL-i ja selle institutsioonide normaalset toimimist“. Euroopa Ülemkogu hääletab esmaspäeval (Euroopa Komisjoni koosseisu kinnitamiseks piisab 15 poolthäälest, see tähendab, et jällegi ei suuda London midagi blokeerida). Kolmapäeval saabub Euroopa Parlamendi kord.

Orban, värise! EPP, Euroopa Parlamendi suurim fraktsioon, otsustab jaanuari lõpuks, kas kihutada oma ridadest välja Ungari peaministri Viktor Orbáni partei Fidesz. Siiani on sellel teemal käimas “intensiivsed konsultatsioonid”.

ELi vaikimine. Iraanis möllavad kuus päeva massiprotestid (riigi võimud otsustasid tõsta bensiinihindu, bensiin oli seni  peaaegu tasuta), hukkus sada inimest. Euroopa Komisjon vaikis kaua, ametlik reaktsioon järgnes alles neljapäeval: „Igasugune vägivald on lubamatu. Õigus sõna- ja kogunemisvabadusele peab olema tagatud. ” Iraaniga sõlmitud „tuumaleppe“ läbikukkumine on EL-i geopoliitiline ebaõnnestumine, kusjuures väga valus, ehkki süüdi selles läbikukkumises pole meie, vaid USA.

Ni hao ma? Politico teatel saab Ursula von der Leyeni Euroopa Komisjoni peamiseks geopoliitiliseks prioriteediks Hiina.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga