Euroopa uudised: eskaleeruvad olud

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras maailm teadmatuse lävel.

Iraan vastas. Nüüd ootame USA reaktsiooni. Ja muidugi reageeris ka Euroopa, kuigi ta sündmuste käigule mõju ei avalda. Teadaolevalt Eesti (ja ka Saksa) sõdurid kannatada ei saanud. Meie kaitseminister Jüri Luik lubas konflikti eskaleerumisel Eesti sõdurid Iraagist välja viia. Luik arvab, et Donald Trumpi säutsus (“Kõik on hästi!”) peitub info osapoolte pingete leevendamise üritamisest.

Mis saab tuumalepingust? Eile teatas Saksamaa välisminister Heiko Maas, et Iraani suutmatus täita tuumalepingu kohustusi on Saksamaale vastuvõetamatu ning reageerimine on vältimatu. Nimelt keeldus Iraan täitmast osaliselt lepingujärgseid kohustusi peale USA ühepoolset lepingust taganemist, kehtestades Iraanile sanktsioonid. Pärast Suleimani mõrva teatas Iraan täielikust lepingust taganemisest. Tänaste rünnakute taustal on meeldetuletused ilmselgelt hilinenud.

Kohtumine Thamesil. Ursula von der Leyen lendas Londonisse arutamaks Boris Johnsoniga ELi ja Suurbritannia vahelist tulevast kaubanduslepingut. Johnson kavatseb seista kindlalt brittide huvide eest saada paremad tingimused ses abielulahutuses. Von der Leyen peab kaitsma aga ELi huve. Halvimal juhul lõppeb kõik kokkuleppeta Brexitiga.

Sotsialistid ja katalaanid. Hispaania ministriks sai sotsialist Pedro Sánchez, kes kavatseb kaitsta töötajaid, suurendada makse suurtele korporatsioonidele ning jõukatele, kelle sissetulek on üle 130 tuhande euro aastas, ja teha kokkulepe katalaanidega ka poliitilises plaanis. Kuid Hispaania parempoolsed poliitikud on nördinud: “Sánchez üritab teha tiigrist taimetoitlase, kuid see murrab ta maha.”

Veel üks kaubandussõda. EL kavatseb anda vastulöögi Ameerikale maksustades Ameerika tehnoloogiahiiglased. Ameerika Ühendriigid, kellele ei meeldi ei Prantsuse maksud ega ka Silicon Valley ettevõtted, otsustas hirmutada Prantsusmaad uute kaubandusmaksudega. ELi kaubandusvolinik Phil Hogan andis vastuse: “Euroopa Komisjon kaitseb Prantsusmaa ettevõtteid ja kõiki teisi ettevõtteid, kellel on suveräänsed õigused saada õiglaselt maksustatud.”

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga