Euroopa uudised: Emmega ei tasu jamada

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras brittide vaen sakslasest Merkeli vastu.

Tõehetked. Euroopa Komisjoni andmetel on lähiaja plaanides arutada Euroopa Liidu seitsme aasta eelarvet. Juhul, kui Euroopa Liidu riikide juhid ei hakka 17.-18. oktoobril arutama Brexitiga seonduvat (nagu hetke arengud näitavad, vt teemaarendust allpool), saavad riigijuhid pühenduda jäägitult eelarvekõnelustele. Ja aruteluteemasid jagub. Nagu märgib ajaleht Politico panustavad käesoleval hetkel vaesemad riigid, kelle sissetulekud on madalamad kui Euroopa Liidus keskmiselt, ühtsesse Euroopa Liidu eelarvesse protsentuaalselt oma sissetulekutest rohkem raha, kui rikkamad riigid. Selline ebavõrdus tuleks likvideerida.

Võimatu, mitte iialgi, mitte kunagi. Eile oli Brexiti ajaloos skandaalne päev. Hommikul vestlesid telefonitsi Boris Johnson ja Angela Merkel ning peale vestlust teatasid britid, et Brexiti suhtes kokkuleppe sõlmimine on võimatu. Väidetavalt teatas Angela Merkel Suurbritannia peaministrile, et juhul kui Saksamaa sooviks Euroopa Liidust lahkuda, võiks see toimuda mis hetkel tahes, kuid Suurbritannial ei õnnestu see kunagi… ehk ainult siis, kui Põhja-Iirimaa jääks Euroopa tolliliitu igaveseks ajaks igavesti.

Suurbritannia luiskas. Saksamaa ei kommenteerinud brittide infot telefonikõne sisu kohta, sest Merkeli enda hinnangul on riigipeade vahelised selliseid kõnelused privaatne vestlus. Kuid kuluaarides räägitakse, et Merkeli sõnavarasse ei kuulu väljend „mitte kunagi“ – seega britid luiskavad. Samuti ei meeldi Emmele (Angela Merkeli saksakeelne hüüdnimi „Mutti“) mitte üks raas, kui tema eravestlusi avaldatakse, veel vähem kui neid moonutades talle süüdistusi fabritseeritakse. Otse öeldes suutis Boris Johnson Merkeli tõsiselt väljavihastada. Ja nagu sellest veel vähe oleks, jagas eile Brexiti pooldajate koduleht Leave.eu plakatit Merkeli pildiga, millel kiri: “Me ei võitnud kahte maailmasõda selleks, et Kapsas meile pähe istuks!“ (Kraut, tõlkes „kapsas“, on sakslaste sõimunimi Inglismaal). Vabandused on Merkelile juba edastatud, kuid tehtut see olematuks ei tee.

Pere on väike, aga suur skandaal… Pärast kõike toimunut, sattus Boris Johnson Euroopa tähtsate persoonide turmtule alla. Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk avaldas terava säutsu: “Kaalul ei ole mingid tobedad süüdistused vaid kaalul on Euroopa ja Suurbritannia tulevik, meie inimeste turvalisus ja huvid. Lepingut ei soovi, edasilükkamist ei soovi, Brexitist loobuda te ka ei taha – quo vadis?” (“kuhu edasi?”), kasutades ladinakeelset sententsi, millest Boris Johnson, oma eliitharidusega, peaks aru saama. Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker ütles intervjuus ajalehele Les Echos, et kõneluste ebaõnnestumises ei saa Euroopa Liitu süüdistada: “Patune on Suurbritannia.”

Parlamendikärped. Itaalia parlamendisaadikud otsustasid vähendada parlamendi koosseisu: nüüdsest hakkab olema Alamkojas, endise 630 saadiku asemel, 400 ja Ülemkojas 315 saadiku asemel vaid 200. Eesti Vabariigi Riigikogu on üks vähema arvulistest parlamentidest teiste Euroopa Liidu maadega võrreldes. Veel vähemate saadikute arvuga on Euroopa Liidus vaid Sloveenia, Läti, Malta, Luksemburg ja Küpros, seda siis saadikute koguarvust lähtudes. Kui aga võrrelda valitud saadikute arvu rahva koguarvuga, siis on meil 7,6 saadikut saja tuhande elaniku kohta. Suurem saadikute arv saja tuhande elaniku kohta on vaid Küprosel, Maltal ja Luksemburgil. Võrdluseks võiks tuua siin Itaalia saadikute arvu parlamendis hetkesisuga, enne kärpimisi, et saja tuhande elaniku kohta on 1,6 saadikut, kuid kärbete tulemusena  see suhtarv väheneb veelgi.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga