Euroopa uudised: draama Luksemburgis

Euroopa Parlamendi saadiku Yana Toomi veebisaidi uus rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras araks löönud superkangelane ja võitlus ebapiisava maksude laekumisega.

Ärge minge öösel sohu … Brexiti kõnelused Luksemburgis lõppesid skandaaliga: läbirääkimiste lõpus peeti pressikonverents, kuid Suurbritannia peaminister Boris Johnson keeldus sellel osalemast. Kohtumine ajakirjanikega toimus tänaval, sealsamas lähedal oli väike hulk Brexiti vastaseid, kes sõimasid Johnsonit, ja  viimasele see ei meeldinud. Downing Street palus ametlikult pressikonverentsi mujale kolida, kuid Luksemburgi võimud keeldusid: kõik ajakirjanikud ei pidanud mahtuma. Selle tulemuseks oli see, et Johnson rahva ette ei tulnudki. Samal ajal selgus, et Suurbritannia ei esitanud Brexiti kohta ühtegi kirjalikku ettepanekut.

Teod ja kana. Briti ajalehed on lubanud, et Johnson ja Juncker söövad lõunaks “lõhet, tigusid ja juustu”. Kuid tigusid diplomaatilistel lõunatel ei pakuta – need on libedad, aeglased, kõik neid ei söö – nii see oli valekõmu. Politico teatel serveeriti Boris Johnsonile kana: peen vihje peaministri riiule leiboristide pealiku Jeremy Corbyniga – Suurbritannia peaminister nimetas Corbyni “klooritud kanaks”, pidades silmas, et too on argpüks. Ja nüüd lõi Johnson ise araks pressikonverentsi eel, ehkki alles hiljuti keksis, et tema valitsus olevat nagu superkangelane Hulk. Euroopa Parlamendi Brexiti koordinaator Guy Verhofstadt naljatas Twitteris: “Superkangelasest superjonnipõnniks“ (From Incredible Hulk to Incredible Sulk).

Itaalia poliitiline maavärin. Endine peaminister Matteo Renzi astub välja Demokraatlikust parteist ning loob uue, tsentristliku erakonna, võttes  eeskujuks Emmanuel Macroni En Marche. Järjekorde poliitiline maavärin Itaalias ei üllataks kedagi, kui Demokraatliku partei lõhestamine ei sea koalitsiooni ohtu. Arvatakse, et Renzist saab Berlusconi poliitiline mantlipärija.

Lähme kohtusse. Briti ülemkohus arutab täna Boris Johnsoni juhtumit: kas tal oli õigus parlament laiali saata? Kohtuotsust oodatakse kõige varasemalt neljapäeval.  Euroopa kohus aga peab otsustama, kas maksusoodustused, mida EL riigid pakuvad neis asuvatele korporatsioonidele, on õigustatud. Kõige silmatorkavam juhtum puudutab Iirimaad – Dublin keeldub Apple’ilt 13 miljardit eurot vastu võtmast. Samamoodi halastab Luksemburg Fiatile, Holland – Starbucksile …

Ajakirjanikud, rivistuge! Poola valitsev partei kavatseb luua „ajakirjandusliku omavalitsuse“, et reguleerida ajakirjanduse tööd, kirjutab Politico. Opositsioon on ironiseerib: Poolas on ajakirjanikke ka varem “reguleeritud”, näiteks sotsialismi all. Euroopa Komisjoni esimene asepresident Frans Timmermans hoiatas samal ajal Varssavit ja Budapesti, et EL ei kavatse Poolas ja Ungaris toimuvatele seaduste rikkumistele silmi kinni pigistada.

Pildil on Luksemburgi peaminister Xavier Bettel: „Näete Johnsonit? Mina ka ei näe…“

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga