Euroopa uudised: Brüssel udus

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Euroopa Liidu eelarve ja vastaseis FaceBookiga

Udu Euroopa Liidus. Olukorras, kus Ursula von der Leyeni poolt juhitud Euroopa Komisjon ei saa objektiivsetel põhjustel veel ametisse asuda, ei ole Jean-Claude Junckeri komisjonil enam olemas poliitilist mandaati edasi tegutsemiseks. Ning alates 1. novembrist töötavad eurovolinikud kui „kohusetäitjad“. Ajaleht Politico sõnul on Brüsselisse nüüd langenud ebakindluse udu.

Ebakindlus eelarves. Euroopa Liidu 2020-2027. aasta eelarve kõnelused on ummikseisus. Mõjukas Saksa meediaväljaanne teatas Saksamaa panuse kahekordistamisest Euroopa ühiskassasse, mis oleks 2020. aastaks 15 miljardit eurot ja tõuseks aastaks 2027 kuni 33 miljardi euroni. Kuid kolmapäevasel pressikonverentsil teatas eurokomissar Günther Oettinger, kes on vastutaja EL eelarve eest, et tegu on valega. Nimelt oli jutuks Saksamaa osa suurenemisest aastaks 2027 kuni 23,5 miljardi euroni (2018. aasta hindades). Oettingeri arvates ei saavutata Euroopa Liidu juhid detsembris toimuval tippkohtumisel veel eelarve kokkulepet.

Mis on „panus Euroopasse“? Oettingeri sõnade kohaselt ei saa enam rääkida liikmesriikidest, eraldades neid riikideks, kes „panustavad Euroopasse rohkem, kui tagasi saavad“ ja riikideks „kes saavad rohkem, kui panustavad“. Sest kuidas saabki mõõta mingi konkreetse riigi sissetulekuid Euroopa Liidu satelliitprogrammist või panustamisest Euroopa piiride üldisesse kaitsesse?

Sotsiaalvõrgustike erinevad teed. Twitter andis teada poliitilise reklaami täielikust keelustamisest, soovides nii end maksimaalselt eraldada 2020. aastal toimuvatest Ameerika presidendivalimistest. Facebook aga valis teise tee ning andis teada, et nende võitlus nn välismaiste sekkujate vastu on olnud edukas ning alles hiljuti kustutati kolme internetivõrgu kontosid, lehekülgi ja erinevaid Facebooki gruppe, mis olid sekkumistega seotud.

Euroopa Liit versus Facebook? Uuel nädalal hakkavad Euroopa Liidu majandusministrid arutama dokumenti, mis võib viia Euroopa Liidu „sõtta“ Mark Zuckerbergi vastu. Politico andmetel võib Euroopa Liit teatada otsusest, millega EL jätab endale otsustusõiguse elektrooniliste valuutade kehtivuse kohta Euroopa Liidus, sealhulgas ka Facebooki poolt loodud krüptovaluuta Libra suhtes. Põhjus selleks on ilmne, sest krüptovaluutade puhul on tegemist kontrollimatu ohuteguriga, mis võib mõjutada euroala suveräänsust.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga