Euroopa uudised: Brexitimaania

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras suur kaubandussõda Ameerikaga ja kaval Boris Johnson.

Kaubandussõja uued tuuled. Maailma Kaubandusorganisatsioon karistas Euroopa Liitu toetuste tegemise eest kontsernile Airbus ja andis Ameerika Ühendriikidele võimaluse kehtestada Euroopa Liidust tulevatele kaupadele ja teenustele tollimakse suurusjärgus 7,5 miljardit dollarit aastas. Ameerika Ühendriike see rõõmustas ja tollimaksud kehtestatakse alates 18. oktoobrist; Tollimaksude alla lähevad Euroopa Liidus toodetust siis 10% lennundussektori ja 25% muude sektorite ekspordist. Euroopa-Ameerika kaubavahetuse kogumaht on aastas ligi triljon dollarit – see on üks kolmandik kogu maailma kaubanduse kogumahust.

Juncker hoiatab. Eile Ameerika (!) Kaubanduskojalt „sillaehitaja“ tiitli pälvinud Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker hoiatas Ameerika Ühendriike:„Kaubandussõdu on kerge alustada, kuid lõppevad need reeglina väga halvasti… Kui keegi kehtestab meie lennundusele tollimakse, siis käitume meiegi niimoodi. Me vastame samaga!” Samas palus Juncker Ameerika ärimehi mõjutada Donald Trumpi ning samalaadse palvega pöördus Ameerika Ühendriikide Kongressi poole ka Euroopa Parlament...

Brexit, kindlasti Brexit! Eile selgitas Suurbritannia peaminister Boris Johnson Euroopa Liidule tehtavat ettepanekut, kuidas lahendada Põhja-Iirimaa ja Iiri Vabariigi vaheline piiriprobleem. Lühidalt öeldes peab Põhja-Iirimaa lahkuma EL-i tolliliidust, kuid jääb Euroopa Liidu ühisturu sfääri. Seega Iirimaade vahele piiri ei tule, kuid tollipiir kulgeks mööda merd, jäädes Suurbritannia ja Iirimaa saarte vahele – seega tollipiir siiski eksisteeriks. “Meil on ainult üks valikuvõimalus, Brexit ilma kokkuleppeta,” ütles Boris Johnson, unustades mainida, et kui kokkulepet ei saavutata, on ta seadusest tulenevalt kohustatud nõudma Euroopa Liidult Brexiti edasilükkamist.

Saatan peitub pisiasjades I Euroopa Liidu diplomaate muudab ärevaks tulevane tollipiir ja selle toimimine. Oletame, et veiseliha läheb Suurbritanniast Põhja-Iirimaale. Saarte vahelisel piiril, ehk merel, kontrollitakse liha vastavust kõige rangematele Euroopa Liidus kehtestatud nõuetele… Aga liha jõudes Iirimaade vahelisele piirile, kas peaksid sealsed tolliametnikud lihtsalt sinisilmselt uskuma, et see liha on säilitanud oma kvaliteedi ka peale mõnepäevast transporti läbi Põhja-Iirimaa?

Saatan peitub pisiasjades II Põhja-Iirimaal on õigus Euroopa Liiduga kokkulepitust ühepoolselt taganeda. See on kaval klausel: Põhja-Iirimaal on oma valitsus, mille asukoht on Stormonti lossis Belfasti lähedal. Täpsemalt öeldes valitsus asus Stormontis, kuni suurimad parteid, Iiri natsionalistid ja anglo-iiri unionistid, riidu läksid ning Stormontis ei ole valitsust olnud peaaegu kolm aastat juba. Parteide vaheliste läbirääkimiste lõpptähtajaks on määratud jaanuar 2020. a. ja kui kokkulepet ei saavutata, mis on vägagi tõenäoline, hakatakse Põhja-Iirimaad valitsema Londonist. Ja Põhja-Iirimaale antud õigused, loobuda lepingust Euroopa Liiduga, kanduvad seega edasi Suurbritannia valitsusele. Ja siin on üllatus varuks, sest kõik sõltub seega inglise-iiri unionistide DUP-i parteist, mis on Konservatiivide ja Boris Johnsoni ainus liitlane.

Brexitimaania. Suurbritannias Nottinghami Ülikoolis registreeris dr Mohammad Zia ul Haq Katshul esmakordse Brexitist põhjustatud psüühikahäire, kus 40-aastane mees kannatas kuulmishallutsinatsioonide ja paranoia all: teda häirisid uudised Brexiti kohta ja patsient tundis põlevat häbi “selle pärast, et ta on britt.” Patsiendi tervis paranes pärast kahenädalast ravikuuri ravimiga, mida kasutatakse skisofreenia ravimiseks.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga