Euroopa uudised: Brexiti kuum kartul

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Briti kangekaelsus ja Rumeenia korruptsioon.

Euroopa otsustab Suurbritannia saatuse. Eile rõõmustas ja kurvastas Suurbritannia parlament peaministrit. Ühest küljest hääletasid saadikud esimesel lugemisel EL-iga kokkuleppe sõlmimise poolt; teisest küljest olid nad plaani vastu kokkulepe kolme päeva jooksul vastu võtta. Boris Johnson ütles, et kui EL lükkab Brexiti mitu päeva edasi ja saadikud selle aja jooksul kokkuleppe heaks kiidavad, toimub Brexit; kui aga edasilükkamine kestab kolm kuud,  tõstatab Johnson valimiste küsimuse. Lihtsamalt öeldes hüpitas Johnson Brexiti kuuma kartuli Euroopa Liidule. See, mida ta loodab, on mõistetav: viimaste küsitluste kohaselt edestavad konservatiivid hoolimata kõigest, mida nad on teinud, opositsiooni 13-15%.

Kes ütleb viimast sõna? Lõppkokkuvõttes otsustab Brexiti lepingu saatuse Euroopa Parlament. Ja kui eurosaadikud hääletavad vastu, jääb Brexit jälle õhku rippuma.

Eile Euroopa Parlamendis. Teisipäeval Strasbourgis plenaaristungi avamisel kritiseeris Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker muu hulgas tagasihoidlikku EL-i eelarvet nõudvate riikide ihnust: “Euroopat ei saa muuta ühe protsendiga SKP-st.”

Juncker annab aru. Euroopa Komisjoni president andis saadikute ees aru viie aasta töötulemuste kohta: on hea, et meil on nüüd Euroopa sotsiaalsete õiguste sammas, on halb, et me ei jõudnud pangaliidu loomiseni, mis päästaks meid tulevastest majanduskriisidest. Saalist heideti Junckerile ette, et Euroopa Komisjon pööras vähe tähelepanu kliimale ja (siiski) sotsiaalsetele küsimustele.

Rumeenial hoitakse silma peal. Alates 2007. aastast jälgib Euroopa Komisjon erilise tähelepanuga  korruptsioonivastast võitlust Bulgaarias ja Rumeenias. Nüüd jäetakse Politico teatel Bulgaaria rahule – ta võitleb korruptsiooniga edukalt. Aga Rumeenial hoitakse veel silma peal, sest seal pole kaugeltki kõik korras.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga