Euroopa uudised: Breksiti haige maks

Euroopa Parlamendi saadiku Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras kohtuotsused ja Euroopa-Ukraina kiredraama.

Kotkad nokivad Prometheust. Teisipäeval otsustas Ühendkuningriigi kohus, et peaminister Boris Johnson peatas parlamendi töö ebaseaduslikult, kolmapäeval algas parlamendis taas delegaatide omavaheline sõnasõda Breksiti teemal, vaidlustes osales ka Boris Johnson. Samal teisipäeval Boris Johnson, esines ÜRO-s üllatava teemaga tehisintellektist (“Mis kujul hakkab toimima tehisintellekt: kas robotid-abilised hakkavad hoolitsema vananeva elanikonna eest või saabuvad siia tulevikust roosasilmsed terminaatorid, hävitades inimkonna?“), teatas, et Ühendkuningriigid on sarnased Prometheusega. Müüdi kohaselt tõi titaan Prometheus inimkonnale tule, kuid selle eest karistas teda Zeus, aheldades Prometheuse kalju külge ja saates kotkad ta maksa sööma. „Tundub, et analoogselt käitutakse hetkel Breksitiga“, sõnas Boris Johnson.

„Pilved“ saavad meie omaks. Tehnoloogiavaldkonnas toimuva kohta: ajaleht Politico väitel on Saksamaa ja teised EL riigid tüdinenud säilitamast tähtsaid andmebaase Ameerika ja Hiina serverites. Euroopa ei peaks sõltuma võõrastest digitaalsetest struktuuridest. Sakslased planeerivad luua oma iseseisva pilve-andmepanga, mis oleks organisatsioonide ja EL riikide valitsuste käsutuses, kõik see on ära märgitud Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen tegevuskavas Euroopa strateegilisest iseseisvusest.

Alati ei saa mida tahad. Teisipäeval otsustas Euroopa Kohus Luksemburgis, et Euroopa Komisjoni volinik konkurentsiküsimustes Margrethe Vestager tegi valesti kui esitas Ameerika firmale Starbucks 30 mln euro suuruse arve, väites et sellise summa eest ei ole eelnimetatud ettevõte maksnud makse Hollandis. Samalaadne arve, mis väljastati Ameerika ettevõttele Apple, on samuti kohtus vaidlustatud, kuid vaidlus käib 13 miljardilise summa üle eurodes. Kui ka see vaidlus laheneb Margrethe Vestager´i kahjuks, saab tema reputatsioon tõsise löögi.

Ameerika Ühendriigid on parem kui Euroopa Liit. Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trump´i telefonikõne Ukraina presidendi Volodymyr Zelensky´ga skandaali keskmesse tõusis ootamatult Euroopa Liit. Nagu selgus, arvustas Donald Trump tagaselja Saksamaad: “Saksamaa ei tee teie jaoks midagi. Nad ainult räägivad. Angela Merkel räägib Ukrainast, aga midagi ei tee. Ja nii käituvad ka paljud Euroopa riigid… Aga Ameerika Ühendriigid on teinud Ukraina jaoks palju head…“. Volodymyr Zelensky vastus ilmselt kurvastas nii Berliini kui ka Pariisi: “Jah, teil on tõesti õigus, ja mitte sada protsenti vaid tuhat protsenti… Ma olen rääkinud Angela Merkel´iga , kohtunud Emmanuel Macron´iga – nad ei tee seda, mida peaksid tegema Venemaale sanktsioonide kehtestamisega… Nad ei tee Ukrainale seda, mida peaksid… Loogiliselt peaks EL olema Ukraina kõige tähtsam partner, kuid reaalselt on Ameerika Ühendriigid tähtsam ja olulisem.“ „ Ma rääkisin tõtt“, selgitab president Volodymyr Zelensky. „Nord Stream 2 on meie jaoks julgeolekuküsimus, sest Ukraina võib jääda ilma transiidist laekuvast sissetulekust.“

Europarlamendis on ka rikkaid. Transparency International EU andmete alusel teenivad kõige suuremaid summasid Euro Parlamendi välise tegevusega just uued valitud saadikud Ühendkuningriigi Brexiti-parteist ja Itaaliast Põhja Liiga liikmed. Mõlemad parteid on paremäärmuslased ja euroskeptikud. On see kokkusattumus?..

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga