Euroopa uudised: Berliin + Peking = ♥

Euroopa Parlamendi saadiku Yana Toomi veebisaidi uus rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras solvunud sotsialistid ja Hiina tseremooniad.

Dombrovskis kui komistuskivi. Euroopa Parlamendi sotsialistid esitasid tulevasele Euroopa Komisjoni juhile nõudmise anda rohkem võimu sotsialistidest ja vähem konservatiividest (Euroopa Rahvapartei) volinikele, kuhu von der Leyen ise kuulub. Sotsialistid olid väga ärritunud von der Leyeni plaanidest teha konservatiivist Valdis Dombrovskisest Euroopa Komisjoni kolmas asepresident,  ja kelle vastutusalaks on rahandus.

Hiina muutub lähedasemaks. Neljapäeval jagas Saksamaa suursaadik ELis Mikael Klaus oma kolleegidega oma riigi grandioosseid plaane: järgmise aasta septembris, kui Saksamaa saab EL eesistujaks, korraldab ta laiaulatusliku Euroopa-Hiina tippkohtumise – see tähendab Hiina ja 27 EL riigi tippkohtumise. Või 28, kui Suurbritannia järsku jääb. Ajaleht Politico tuletab seekord meelde Ursula von der Leyeni lubadust: tema Euroopa Komisjon peaks olema “geopoliitiline”. Ilmselt on algamas Suur Mäng.

Sahtli põhja. Suurbritannia minister Stephen Barkley ütles, et tema riik soovib edasi lükata vaidlused selle üle, kuidas vältida Iirimaa vahelist “karmi” piiri tekkimist 2020. aasta detsembrini, kuni üleminekuperioodi lõpuni, mille jooksul Ühendkuningriik lahkub järk-järgult EList. Ajaleht Politico arvates, võib selline lähenemisviis  ELile isegi meeldida. Võiks küll, aga ainult ühel juhul. Üleminekuperioodi saab kehtestada ainult siis, kui Suurbritannia lahkub EList kokkuleppel. Kui Brexit juhtub ilma kokkuleppeta, ja praegu tundub, et nii võib minna küll, siis piiriküsimus tekib juba südaööl 31. oktoobrist vastu 1. novembrit.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga