Euroopa uudised: askeldused eelarve ümber

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras “kokkukuuluvuse sõbrad” ja kliima vaenlased.

Orbani võrra rohkem. Rumeenias on valitsus lõpuks vahetunud ja juba täna nimetab ametisse Euroopa Komisjoni voliniku, kelle puudumine takistab Ursula von der Leyeni Euroopa Komisjonil tööd alustamast. Tõsi, Euroopa Parlament võib kandidatuuri mitte vastu võtta. Muide, Rumeenia peaministril on sama nimi, mis tema Ungari kolleegil: Orban. Ainult et Ludovic, mitte Viktor, kuid segadus on siiski võimalik.

Kokkukuuluvuse sõbrad. Võitlus EL-i eelarve pärast aastateks 2021–2027 on täies hoos. 17 riiki, peamiselt Ida- ja Kesk-Euroopa, aga ka Hispaania ja Portugal, kogunevad täna Prahas, et arutada prioriteete ning kutsuda oma rikkamaid ja konservatiivsemaid üles olema ühtsemad. „Kokkukuuluvuse sõbrad“  (friends of cohesion) tahavad muidugi tulevikus rohkem raha saada ja pooldavad erandite kaotamist. Eesti kuulub „sõprade“  hulka, sest kui Euroopa Komisjoni praegune ettepanek läbi läheb, saame meie ja Poola regionaalfondide osas veerandi võrra vähem.

Ja mitte ainult kokkukuuluvuse. Ajalehe Politico andmetel kuulub Eesti veel kahte mõjurühma. See on “1,11% klubi” – kaheksa riiki, kes soovivad, et eelarve moodustaks vähemalt 1,11% EL-i rahvamajanduse kogutulust; lisaks soovib Eesti, et see oleks veelgi suurem – 1,6% tasemel. Ja need on „Põllumeeste sõbrad” – paarkümmend riiki, sealhulgas Prantsusmaa, kes kaitsevad oma põllumajanduse huve.

Aga sel ajal ookeani taga… Trumpi administratsioon on Pariisi kliimakokkuleppest ametlikult välja astunud. See tähendab, et ta esitas vastava avalduse – sellistest asjadest hoiatatakse aasta aega ette. Ja lepingust taganemine juhul, kui see toimub, saab teoks mitte varem kui 4. novembril 2020, juba uue USA presidendi ajal. Nii või teisiti, aga situatsiooni kasutas ära Prantsusmaa president, kes teatas Hiinas, et „seda olulisem on Prantsuse ja Hiina kliimakokkuleped”. Tao rauda kuni ta kuum on!

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga