Euroopa uudised: ajusurmast ajurünnakuni

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras NATO ja selle aju.

Paradigma muutus. „On aeg väljuda ajusurmast ja tegeleda ajurünnakuga,” ütles Prantsuse kaitseminister Florence Parly oma sõnavõtus Bahreini Rahvusvaheliste Strateegiliste Uuringute Instituudis, viidates president Macroni sõnadele NATO ajusurma kohta. Parley soovitab “uuesti luua kogu tuumaheidutuse grammatika”, kuna Ameerika vaatab mõnikord ju täiesti teise suunda.

Neliku surm? Ajalehe Politico kaastöötaja Paul Taylor kirjutab, et niinimetatud mitteformaalne nõukoda neljast NATO sambast ehk Nelik, kuhu kuuluvad Ameerika, Suurbritannia, Saksamaa ja Prantsusmaa, on peaaegu lakanud Trampi valitsuse ajal töötamast. Just see Nelik on suunanud Lääne poliitikat juba aastakümneid.

Merkel liimib tasse kokku. Ajaleht New York Times andmetel tegi Saksamaa liidukantsler Prantsusmaa presidendile etteheite NATO teemaliste hoiakute osas, kui nad õhtustasid Berliini müüri langemise 30. aastapäeva auks korraldatud pidusöögil. „Ma pean ikka ja jälle kokku liimima neid tasse, mida Te purustate, et me saaks neist koos teed juua,“ ütles Merkel. „No ma ei saa lihtsalt istuda ja teha nägu, et midagi ei toimu,“ vastas Macron.

Eesti hääl. Tänase Eesti Päevalehe juhtkiri teeb samuti Macronile etteheite: „„Ajusurnud“ NATO võtab Põhja-Makedoonia suure tõenäosusega juba järgmisel kuul oma liikmeks… Pigem võiks ajusurnuks nimetada Prantsusmaa hoiakut EL-i laienemise küsimuses“.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga