Euroopa ja Ameerika – kaks võrdõiguslikku poolt?

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras suhted Ameerikaga ja katastroofioht.

Strateegiline autonoomia tulgu! Bideni potentsiaalne võit pani vappuma vana vaidluse selle üle, kui sõltumatu Ameerika Ühendriikidest saab olla ja peaks olema EL: selge see, et solidariseeruda Ameerikaga Trumpi ajal oli võimatu, kuid Biden on ju hoopis teine asi? Saksamaa kaitseminister Annegret Kramp-Karrenbauer kirjutas Brüsseli ajalehes Politico: “On aeg lõpetada tühja lootuse hellitamist EL-i strateegilise autonoomia suhtes … Eurooplased ei suuda võtta endale Ameerika elutähtsat rolli rahvusvahelise julgeoleku tagajana.” Prantsusmaa president vaidles intervjuus ajalehele Le Grand Continent sellele vastu: „Ma ei ole kategooriliselt nõus. USA hakkab meid austama ainult siis, kui oleme tõsiselt meelestatud ja kaitseaspektis sõltumatud.” Macron lisas, et tema andmetel ei jaga Merkel oma kaitseministri seisukohta.

Ärev teisipäev. Homme võib meid kõiki oodata üllatus -Ungari ja Poola võivad blokeerida EL-i eelarve. Tuletame meelde: konflikti olemus seisneb mehhanismis, mis võimaldab Brüsselil mitte anda Euroopa eelarvest raha õiguse ülimuslikkuse põhimõtet rikkunud riikidele. See mehhanism tekkis Euroopa Parlamendi visal nõudmisel ja ähvardab (pigem teoreetiliselt) sanktsioonidega just Poolat ja Ungarit. Nad ei saa mehhanismi blokeerida, see võetakse vastu poolthäälteenamusega, kuid nad võivad blokeerida EL-i eelarve, sest see nõuab konsensust. Anonüümne Brüsseli ametnik ütles ajalehele Politico: “Võime sattuda sügavasse kriisi keset halvimat majanduslangust EL-i ajaloos.“

Brexit on isolatsioonis. Viimased läbirääkimised EL-i ja Ühendkuningriigi vahel venivad, mis ähvardab aasta alguses peamiselt briti, aga ka kontinentaalmajandust veel ühe kriisiga. Samal ajal COVID-i juba läbi põdenud Briti peaminister läks olude sunnil eneseisolatsiooni.

 

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga