EL ja Lukašenko

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Valgevene.

Elagu Valgevene! Saksamaa välisminister Heiko Maas säutsus Twitteris, et EL peab kindlasti arutama Valgevenele uute sanktsioonide kehtestamist, kui seal pannakse trellide taha ka rahumeelseid protestijaid. Berliin oli juba varem teada andnud infost, et Valgevene valimised ei vasta minimaalsetelegi demokraatlikele standarditele ja see on lubamatu olukord. Euroopa Parlamendi konservatiivid ja liberaalid nõuavad, et Brüssel rakendaks Valgevene ametnike suhtes sanktsioone. Euroopa Komisjon küll reageeris Valgevene sündmustele, kuid liiga lahjalt – nõudes vaid objektiivset häältelugemist, mida komisjon ise aga kuidagi mõjutada ei saagi.

Visegradi rühma erimeelsused. Sanktsioonide taastamiseks on vajalikud kõikide EL-i riikide nõusolekud, kuid Ungari on juba teatanud, et nemad Lukašenko vastu ei lähe. Teine Visegradi rühma riik Poola nõuab aga EL-ilt Valgevene teemalise tippkohtumise kokkukutsumist ning juba süüdistas Lukašenko Poolat Valgevene siseasjadesse sekkumises. Tõenäoliselt lülitatakse Valgevene teema siiski septembris toimuva EL-i tippkohtumise päevakorda.

Majandussõja väljakuulutamine. Kolm USA senaatorit Vabariiklikust Parteist on saatnud Saksamaal asuva Rügeni saare Mukrani sadama omanikele kirja, milles nad teatavad, et kui sadam jätkab Nord Stream 2 ehitamisega seotud Vene laevade teenindamist, siis seab USA sadamale õudsed sanktsioonid. Saksamaa andis kiirelt vastuse, milles paljude erakondade, sealhulgas ka roheliste ja sotsiaaldemokraatide poliitikud, tituleerisid selle senaatorite kummalise ähvarduskirja väljapressimiseks, majandussõja väljakuulutamiseks ja uusimperialismi ilminguks.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga