Eelarve Euroopa Parlamendis

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras püüdlused üleeuroopaliseks kokkuleppeks.

Euroopa Parlament otsustab. Täna tutvustab Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel Euroopa Parlamendis kokkulepet, mille 27 EL-i riigipead saavutasid tippkohtumise enneolematu viie päevase kestuse tulemusena. Brüsseli ajalehe Politico andmetel on ta eelarve projekti resolutsioonis märkinud, et Euroopa Parlamendi liikmed ei aktsepteeri praegusel kujul poliitilist kokkulepet 2021-2027. a Euroopa eelarve kohta.

Mis takistab? Euroopa Parlamendi enamus tunneb muret juhtide poolt läbirääkimiste käigus Euroopa eelarvest tehtud kulukärbete pärast nii kliimale, kultuurile, tervishoiule, infrastruktuurile, teadusele, piirikontrollile kui ka muudele kärbetele paljudes teistes valdkondades. Just need on eelnõu resolutsioonis loetletud põhjused, mille pärast ei anna Euroopa Parlament oma nõusolekut praegusel kujul Euroopa eelarvele ning puudub kokkulepe EL-i ressursisüsteemide reformimiseks, pidades silmas muu hulgas ka üle-euroopalisi makse, et oleks kate selle kõige rahastamiseks. Saadikutel on soov teada saada milliseid reforme ja millal Euroopa Komisjon hakkab ellu viima. Kuid tundub, et taastamisfondiga on siiski kõik nõus.

Itaalia plaan. Peaminister Giuseppe Conte naasis kodumaale EL-i sissenõudmisfondist saadud suurima osaga ehk Itaalia sai ligi 200 miljardit eurot 750 miljardilisest fondist endale. Kuid Conte neil loorbereil puhata ei soovi ja tahab siseriiklikult tugevdada usaldust Itaalia ja Euroopa institutsioonide osas, mille läbi loodab anda otsustava löögi opositsioonis olevatele kohalikele parempoolsetele ja euroskeptikutele.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga