Brexit ja Švexit

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras strateegiline iseseisvus.

Strateegiline iseseisvus. Esinedes ÜRO virtuaalsel peaassambleel sõnastas Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel EL-i eesmärgi – see on strateegilise iseseisvuse saavutamine: “Me usume vabasse ja avatud majandusse, mitte protektsionismi, kuid juurdepääs meie suurele turule ei ole müüdav. Meil on maailma majanduses II koht ning oleme esimesed rahvusvahelise kaubanduse kogumahult. Nüüdsest oleme valvel, et meie turul kaupleks vaid need, kes austavad meie standardeid ja seda võrdsete võimaluste tagamisel ning pole tähtis, kas riik lahkub EL-ist või saab meile omaks muul moel.” Ehk lühidalt oli selle sõnavõtu mõte järgmine: Brexitis kompromisse ei tehta, järeleandmisi ei tule ka Rohelises kokkuleppes (Green Deal) ja luues sotsiaalsemat EL-i – meil on Euroopa standardid ja põhimõtted ning neist ei loobuta.

Viimane otsustav lahing. Täna algab EL-i ja Suurbritannia viimane ametlik vabakaubanduslepinguga seotud läbirääkimiste voor. Tulemusi saab olla kaks: kas kokkulepet ei saavutata ja prognooside kohaselt ennustatakse seega Suurbritanniale majanduskatastroofi või on britid nõus kõigi EL-i poolt esitatud tingimustega. Teoorias saab läbirääkimisi ka pikendada, kuid praktikas on see väga ebatõenäoline.

Švexit. Šveitslased osalesid sel nädalavahetusel korraldatud rahvahääletusel, kus vastasid küsimusele: kas on vaja piirata vaba liikumist oma riigi ja EL-i vahel ning kas on vajadust piirata sisserännet EL-st. Švexit jäi toimumata, sest eitavalt hääletas enam kui 62% šveitslastest. See on juba neljas selline referendum möödunud 20 aasta jooksul ja kõik referendumid on andnud siiani samad lõpptulemused.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga