Ameerika valib, Euroopa jälgib

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras eurooplaste reaktsioonid USA valimistele.

Sloveeni valestart. USA presidendivalimiste võitja pole veel selgunud ning see ei pruugi selguda veel kaua, kui Trump kaebab kohtusse kõik Roostevöö osariigid, kus tal oli ebaõnn kaotada. EL reageerib vaoshoitult: poliitikud kas vaikisid või sarnaselt Saksamaa välisministriga väljendasid muret Ameerika polariseerumise ja Trumpi poolt konkurentide alusetute süüdistuste üle. Oli ka erandeid: Sloveenia peaminister Janez Janša õnnitles Trumpi erakonda enneaegu võidu puhul.

Koos või lahus? Kõik on ühel arvamusel, et kui Trump võidab, sõprust USA ja EL-i vahel kohe kindlasti ei tule. Bideni suhtes prognoosid lahknevad. EL-i endine välisasjade kõrge esindaja Federica Mogherini loodab, et Bideniga saab “minna koos“. Prantsusmaa rahandusminister Bruno Le Maire vastupidi on kindel, et ükskõik kes ka ei võidaks, pole USA strateegiliselt olnud ega jää EL-i partneriks. Nii et selle asemel, et Ameerikale loota, parem on tegeleda meie – pärast Brexitit – eelkõige Prantsuse-Saksa projektiga.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga