À la guerre comme à la guerre

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Euroopa sõda koroonaviirusega ja selle ohvrid.

Ennetav majanduse päästmine. Pärast eilset viietunnist arutelu võtsid ELi rahandusministrid vastu kooskõlastatud strateegia koroonaviiruse pandeemia järgseks Euroopa majanduse päästmiseks. Ajaleht Politico sõnul moodustab starteegia kõige tähtsama osa 410 miljardit eurot Euroopa stabiliseerimismehhanismi hädaabifondist. Väljatöötatud strateegia eesmärk on päästa Euroopa ühisturg ja taastada usaldus majanduse vastu ka tulevikus.

Euroopa on suletud. Alates tänasest on EL ja Schengeni lepinguala suletud kõigile kolmandatest riikidest pärit kodanikele. Sellest teatas eile Macron, kui esines rahvuslikus televisioonis kõnega, mille põhisõnumiks oli info, et oleme sõjas (nous sommes en guerre). Euroopa on suletud 30 päevaks, et piirata ja aeglustada viiruse levikut.

Peaaegu nagu komandanditund. Macron teatas vähemalt kaheks nädalaks terves riigis rangete liikumispiirangute kehtestamisest. Angela Merkel keelustas kõik siseriiklikud- ja välisreisid ning palus sakslastel jääda koju. Hispaanias lükati edasi Galicias ja Baskimaal toimuma pidanud kohalikud valimised. Siiani on ainult Hollandi peaminister vältinud oma riigi sulgemist. Itaallased tühistasid isegi missad. USA-s on vähemalt üks osariik teatanud lendudega seotud edasilükkamistest.

Supermarket eakatele. Põhja-Iirimaal teatasid Lidli supermarketid, et igal hommikul kell 9–10 poodlevad ainult üle 65-aastased inimesed. Sarnaseid meetmeid võetakse kasutusele nii Belgias kui ka Islandil.

Liidrite videokoosolek. Täna kohtuvad Macron ja Merkel, arutades probleeme Süüria sõja üle, samuti kujunenud suhteid Erdoganiga. Koronaviirus ei lahendanud kumbagi neist probleemidest. Kohtumine oli algselt planeeritud toimuma Istanbuli, kuid nüüd kohtutakse siiski videovahendusel.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInVKJaga

Tagasiside

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga