Biden näitab teed

07/05/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Euroopa tulevik ja Ameerika eeskuju.

Pühapäev aina läheneb. 9. mail, Euroopa päeval, Strasbourgis stardib Euroopa tuleviku konverents. Kuid kolm peamist EL-i institutsiooni - Euroopa Komisjon, Euroopa Parlament ja Euroopa Ülemkogu – pole siiani selgelt kokku leppinud  peamises küsimuses: mis see saab olema - lihtsalt arvamuste vahetamine või kas selle tulemusena saab ja on võimalik muuta EL-i põhilepinguid? Erimeelsuste valguses, kirjutab Brüsseli ajaleht Politico, on ürituse ärajätmise võimalus endiselt olemas - igal juhul ei kiirusta Euroopa Parlament ajakirjanikele teatama, kas nad peaksid minema Strasbourgi või mitte.

Patendid või elud. Lõuna-Aafrika ja India poolt WTO-s tehtud ettepanekul koronaviiruse vaktsiinide patentide kehtetuks tunnistamiseks polnud seni mingeid santse - EL, USA, Šveits, Norra ja Jaapan olid vastu. Kuid president Biden on nüüd selle poolt ja EL ilmselt järgib tema eeskuju. Kui patendid tühistatakse, saavad kolmanda maailma riigid pandeemiaga palju paremini toime tulla. Näiteks Prantsusmaa president Macron on juba ülesütlemise poolt sõna võtnud. Saksamaa on vastu: vaktsiinide tootmist on raske korraldada, intellektuaalset omandit ei tohi puutuda. Nagu kirjutab Politico, olukord on ebamugav: Biden julges võtta EL-ist kõrgema moraalse positsiooni, aga EL on harjunud, et  president Trumpi ajal oli EL-i positsioon õigem.

Kalasõja kroonikad. Boris Johnson kutsus Suurbritannia laevastiku (2 laeva) Jersey saare juurest ära, aga Euroopa Komisjon süüdistas Suurbritanniat kaubanduslepingu rikkumises.