Vaktsiinid ei sõida kuhugi?

24/03/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras vaktsiinide eksport.

Kõik sõltub Brüsselist. Euroopa Komisjon teeb ettepaneku laiendada EL-ist ekspordi reguleerimist selliselt, et oleks võimalik blokeerida vaktsiinide eksport mitte ainult riikidesse, kust me ei saa midagi vastu, vaid ka riikidesse, kus vaktsineeritute osakaal  on suurem. Ent argumente ekspordikeelu vastu on päris palju: Euroopa maine vabakaubanduse toetajana võib kannatada ja kui teised riigid rakendavad vastumeetmeid, millegi heaga see ei lõpe. Nagu kõik mõistavad, jutt käib Ühendkuningriigist ja AstraZeneca vaktsiinist.

Bretoni presentatsioon. Euroopa Komisjoni volinik Thierry Breton esitas EL-i liikmesriikide saadikutele Brüsselis kava, mille kohaselt saab EL aprillis 100 miljonit vaktsiiniannust, mille järel tootmine kasvab, jõudes 2021. aasta lõpuks 2–3 miljardi doosini. Breton ennustab, et EL saavutab karja immuunsuse juuli keskpaigaks. Kuid see on "haigla keskmine". Tšehhi ajalehe Hospodářské noviny andmetel vaktsineerib Malta 92% elanikkonnast ja Taani 79%, kuid Bulgaaria, Horvaatia, Läti, Slovakkia ja Tšehhi Vabariik, kus vaktsiini saab vähem kui 40%, jäävad spektri teisse otsa. 

Biden, kuid virtuaalselt. Homse EL-i juhtide tippkohtumisega liitub mõneks ajaks, küll aga interneti kaudu, ka Ameerika Ühendriikide president, et arutada Atlandi-ülese koostöö väljavaateid.